tirane

Xhamia e Sulejman Pashës

Xhamia e Sulejman Pashës

Xhamia e Vjetër, rreth të cilës u formua bërthama e qytetit të Tiranës, ishte ndërtuar në vitin 1614, nga themeluesi i qytetit, Sulejman Pashë Bargjini. Ajo u dogj gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe këtë e njohim nga dokumentacioni fotografik i kohës, piktura e gravura të kohës, si dhe nga ndonjë skicë planimetrike e përafërt. […]

Një dhuratë e bukur për banorët e fshatit Ahmetaq

Një dhuratë e bukur për banorët e fshatit Ahmetaq

Nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Bujar Spahiu, së bashku me myftiun e Tiranës, z. Ylli Gurra, zv/myftiun Bilal Teqja, donatorët, përfaqësuesit e shoqatave kontribuuese, si dhe besimtarët e shumtë të zonës, inauguruan xhaminë e re në fshatin Ahmetaq të kryeqytetit. Aktiviteti u hap me këndim Kur’ani nga zv/myftiu Teqja, për të vazhduar më […]

Aktivitet ndërgjegjësues në luftën kundër kancerit të gjirit 

Aktivitet ndërgjegjësues në luftën kundër kancerit të gjirit 

Përgjegjësja e Zyrës së Gruas në KMSH, znj. Fatma Karaj, mori pjesë në aktivitetin që organizoi Gjysmëhëna Shqiptare me banorët e Krrabës, një aktivitet ndërgjegjësues në luftën kundër kancerit të gjirit.  Në fjalën e saj znj. Karaj theksoi se, organizime të tilla janë tepër të vlefshëm në sensibilizimin e shoqërisë dhe një kontribut i vyer […]

Kryetari i KMSH-së pret Nuncin e ri Apostolik në Shqipëri

Kryetari i KMSH-së pret Nuncin e ri Apostolik në Shqipëri

Kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Skender Bruçaj priti në selinë e KMSH-së Nuncin e ri Apostolik në Shqipëri, z. Charles John Brown, të cilit i uroi mirëseardhjen dhe suksese në detyrën e re. Kryetari Bruçaj e njohu z. Brown me institucionin e KMSH-së, rolin dhe kontributin që ky institucion ka dhënë për shoqërinë shqiptare. Nunci i ri Apostolik […]

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin

Mijëra besimtarë myslimanë kanë falur namazin e Fitër Bajramit në sheshin “Skënderbej” në Tiranë dhe qindra mijëra të tjerë në sheshet e çdo qyteti të vendit. Festimet e Fitër Bajramit kanë filluar që në orët e para të mëngjesit me namazin e sabahut, i falur nga nënkryetari i Komunitetit Mysliman, z. Bujar Spahiu. Programi i […]

Tiranës i shtohet një xhami e re

Tiranës i shtohet një xhami e re

Është inauguruar xhamia e re në Sauk të Vjetër. Në inaugurimin e saj morën pjesë nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu, myftiu i Tiranës, Ylli Gurra, donatorët, përfaqësues të shoqatave kontribuuese, përfaqësues të ambasadës së Katarit në Shqipëri, imamë të xhamive të Tiranës, si dhe dhjetëra besimtarë të zonës. Ceremonia u hap me […]

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot festën e Kurban Bajramit. Ceremonia e Bajramit u organizua si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku mijëra besimtarë myslimanë kanë falur namazin e Kurban Bajramit dhe qindra mijëra të tjerë kanë festuar dhe kryer faljen në sheshet e çdo qyteti të vendit. Festimet e Kurban Bajramit kanë filluar që […]

Mytesim Këlliçi

Mytesim Këlliçi

Myfti, Kadi në Kavajë, Tiranë e Durrës Mytesim Këlliçi lindi në Tiranë në vitin 1866 në një familje patriotësh. I ati, Zyberi, që ishte hoxhë, duke qenë më i madhi i tre vëllezërve, e çoi për studime në Stamboll, ku kreu shkollën e mesme (medrese) dhe atë të lartën për teologji dhe drejtësi, që i […]

“Bukuritë e Besimit Islam” në xhaminë Dine Hoxha, Tiranë

“Bukuritë e Besimit Islam” në xhaminë Dine Hoxha, Tiranë

Programi “Bukuritë e Besimit Islam” është zhvilluar këtë të hënë në xhaminë Dine Hoxha në Tiranë. Në këtë cikël ligjëratash ishin të pranishëm kryevaizi Lauren Luli dhe pedagogët e shkencave islame në Universitetin Bedër, Xhemal Alsafarti dhe Veton Tulla. Programi u çel me ajete kuranore të lexuara nga teologu Veton Tulla. Kryevaizi Lauren Luli falënderoi […]

KMSH dhuron lodra për tre kopshte në Kërrabë

KMSH dhuron lodra për tre kopshte në Kërrabë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dhuruar një sasi të konsiderueshme lodrash për fëmijët e tre kopshteve në Kërrabë të Tiranës. Dorëzimi i tyre u bë nga Drejtori i Thirrjes në Islam, Elvis Naçi, Drejtori i Çështjeve Sociale, Edvin Kuçi dhe zv/myftiu i Tiranës, Bilal Teqja. Me fondin e siguruar nga besimtarët, janë blerë edhe disa […]

Page 1 of 3123