skender brucaj

“Zani i Naltë”, zëri dhe jehona e zhvillimit dhe progresit kulturor, arsimor dhe edukativ

“Zani i Naltë”, zëri dhe jehona e zhvillimit dhe progresit kulturor, arsimor dhe edukativ

nga H. Skender Bruçaj Dallgët e vështira të historisë në fillimet e shekullit XX për shqiptarët, copëtimi i trojeve dhe përsiatjet për krijimin e një shteti edhe pse të cunguar shqiptar, pas pavarësisë më 1912, mobilizoi një brez rilindësish të shquar shqiptarësh për t’i dalë zot fateve të vendit. Në mesin e tyre shquheshin edhe shumë […]

Kryetari Bruçaj, bashkëbisedim me maturantët e Medresesë Shkodër

Kryetari Bruçaj, bashkëbisedim me maturantët e Medresesë Shkodër

Z. Skender Bruçaj, Kryetar i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, zhvilloi një vizitë pune në Shkodër, ku kishte programuar vizitë në Medresenë “Haxhi Sheh Shamia” dhe një bashkëbisedim me maturantët e të dyja degëve vajza dhe djem. I shoqëruar nga anëtarët e Kryesisë së KMSH-së, drejtori i Kulturës Dr. Genti Kruja dhe drejtori i Arsimit z. […]

Kryetari Skender Bruçaj: Dituria rruga e vetme larg çdo lloj radikalizmi

Kryetari Skender Bruçaj: Dituria rruga e vetme larg çdo lloj radikalizmi

Intervista e Kryetarit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë për BIRN.  Zoti Bruçaj, sot e gjithë bota i ka kthyer sytë nga Franca pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në redaksinë e gazetës Charlie Hebdo, ndërkohë që Komuniteti Mysliman i Shqipërisë e dënoi përmes një deklarate sulmin terrorist. Por përtej deklaratës zyrtare, si është përjetuar kjo […]

Islami është paqe, jo kërcënim!

Islami është paqe, jo kërcënim!

nga Skender Bruçaj Kryetar i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë  Besimi Islam në përgjithësi është unik, si në rrafshin historik, ashtu edhe në atë global. Islami i jep shumë rëndësi drejtësisë (humanizmit), mbrojtjes së të drejtave të njeriut, moralit të mirë dhe urdhëron njerëzit që në çdo punë të sillen ndershmërisht e të respektojnë të drejtat […]

Kreu i KMSH dënon ISIS-in dhe flet për keqkuptimet me termin “Islam shqiptar”

Kreu i KMSH dënon ISIS-in dhe flet për keqkuptimet me termin “Islam shqiptar”

nga Lorenc Vangjeli Nuk është habi që njerëzit e fesë zakonisht janë mjaft të artikuluar. Dhe nuk bën përjashtim as Skëndër Bruçaj, kryetar i Komunitetit Mysliman Shqiptar. Tepër i ri, Bruçaj duket se meriton atë që ia thonë mbas “shpine” kolegët e tij, i mençur si plak. Nuk ka tabu dhe përgjigjet lirshëm për çdo […]

Kryetari i KMSH-së uron shqiptarët për Fitër Bajramin

Kryetari i KMSH-së uron shqiptarët për Fitër Bajramin

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj, uroi sot besimtarët myslimanë dhe të gjithë shqiptarët kudo ku ndodhen me rastin e festës së Fitër Bajramit.    “Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! Të nderuar besimtarë shqiptarë, kudo që ndodheni! Më lejoni që në këto çaste, ndërsa presim festën e Fitër Bajramit, festën e […]

Iftar i Myftinisë Shkodër

Iftar i Myftinisë Shkodër

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj, mori pjesë mbrëmë, më 26 korrik 2014, në iftarin vëllazëror të shtruar nga Myftinia Shkodër në nder të kësaj vizite, natën e fundit të teravisë së këtij Ramazani. Pas përshëndetjeve të përzemërta me pjesëmarrësit në këtë sofër bujare, Kryetari i KMSH-së, është interesuar për mbarëvajtjen e […]

Kryetari Bruçaj viziton Maqedoninë  

Kryetari Bruçaj viziton Maqedoninë   

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skender Bruçaj, zhvilloi një vizitë  zyrtare jashtë Shqipërisë në Maqedoni. Kryetari Bruçaj vizitoi selinë e Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë ku u prit nga Reis ul Ulema H. Sulejmani ef. Rexhepi dhe sekretari i përgjithshëm, z. Afrim ef. Tahiri. Në këtë takim u diskutua forcimi dhe zgjerimi i bashkëpunimit mes […]

Kryeparlamentari Meta: Harmonia ndërfetare shembull për politikën

Kryeparlamentari Meta: Harmonia ndërfetare shembull për politikën

  Kryetari i Komunitetit Mysliman priti në një takim miqësor Kryetarin e Parlamentit të Shqipërisë z. Ilir Meta. Në vizitën e tij z. Meta uroi Kryetarin Bruçaj për detyrën e re dhe u shpreh se toleranca, harmonia dhe dialogu mes komuniteteve fetare dhe roli i Komunitetit Mysliman në këtë aspekt është për t’u marrë shembull […]

Kryetari Bruçaj pret në një takim Shpëtim Idrizin

Kryetari Bruçaj pret në një takim Shpëtim Idrizin

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë z. Skender Bruçaj, priti në një takim kryetarin e PDIU-së z. Shpëtim Idrizi. Z. Idrizi uroi kryetarin Bruçaj për detyrën e re dhe theksoi se Komuniteti Mysliman si komuniteti më i madh fetar në vend i takon merita kryesore në stabilizimin e jetës sociale dhe në promovimin e tolerancës, […]

Page 1 of 212