reportazh

Bota sekrete e bibliotekave me pagesë

Bota sekrete e bibliotekave me pagesë

Përpara se koleksionet e librave të hapeshin për publikun e gjerë dhe të administroheshin nga shteti në SHBA, ekzistonin bibliotekat me abonim, ku anëtarët duhet të paguanin shifra modeste dhe merrnin më tepër sesa thjesht libra. Bibliotekat publike janë relativisht një fenomen i ri. Përpara viteve 1880, kur Andrew Carnegie filloi të financonte më shumë […]

Reportazh i BBC-së: Në Shqipërinë e tolerancës fetare

Reportazh i BBC-së: Në Shqipërinë e tolerancës fetare

Shqipëria vijon të tërheqë vëmendjen e botës për bashkëjetesën e saj fetare. Dhe është BBC ajo që i ka kushtuar një reportazh këtij fenomeni, i konsideruar si një pasuri e gjallë e shqiptarëve që ia ka ënda çdo vendi, sidomos atyre me konflikte sektare. Një korrespondent i medias prestigjioze britanike është ndalur në Berat, ku […]

Sarajevë, aty ku historia nuk harrohet

Sarajevë, aty ku historia nuk harrohet

  nga Ferit LIKA Kujtesa është gjallë… RRUGA… Tiranë- Sarajevë Lëmë pas Tiranën një pasdite të së enjtes së vrenjtur dhe nisemi për në Sarajevë. Rruga qe e gjatë dhe e lodhshme. Menjëherë sapo kaluam doganën shqiptare të Hani Hotit, rruga fillojë të përkeqësohej. E ngushtë dhe me gropa. E tillë vazhdoi përgjatë gjithë territorit […]

Kujtime Ramazani

Kujtime Ramazani

“Selamu alejkum!” – dëgjohet zëri i ngrohtë prapa derës së apartamentit të vogël te nëntëkatëshet në qendër të Tiranës. “Alejkum selam!” – i përgjigjem, dhe ajo më hap derën menjëherë e më përqafon me ngrohtësinë e një nëne të përmalluar për të dashurit e saj. Sapo hyj brenda, nuk mund të mos mrekullohem me orenditë […]

Një dyqan lapsash për të shkruar sipas kohës së vjetër

Një dyqan lapsash për të shkruar sipas kohës së vjetër

Një dyqan i ri për një produkt të vjetër në Nju Jork, i kthen klientët pas në kohë për një çmim të drejtë. Lapsa nga të gjitha llojet janë në shitje për të pasionuarit e mënyrës së vjetër të shkrimit, në një kohë kur kompjuterët po sundojnë çdo aspekt  Rreth 500 vjet pasi një depozitë […]

Rrugicat e gurta…

Rrugicat e gurta…

“…rrugicat e gurta janë aty si dëshmi e së vjetrës, rrënjët e të cilave janë ngulur thellë në historinë e një realiteti shumë kohë më parë.” nga Ferit LIKA Lëmë pas rrugën e vjetër të Kërrabës për t’u futur në tunelin e ri, në autostradën që lidh Tiranën me Elbasanin, një investim i madh dhe […]

Trashëgimia e humbur e Tiranës

Trashëgimia e humbur e Tiranës

Qyteti 400 vjeçar që  u themelua nga Xhamitë Tirana moderne përpiu gjithçka, gjithçka nga e kaluara e saj, nga historia, nga vlerat dhe bukuritë e dikurshme. E sot në këtë 400 vjetor të themelimit të saj teksa ecën nëpër rrugët e kryeqytetit nuk sheh më asgjë që të të kujtojë të kaluarën apo historinë që […]

10 herë në Shtëpinë e Zotit

10 herë në Shtëpinë e Zotit

Asije Zela, është një zonjë e cila ka shkruar 9 herë në Haxh dhe këtë vit bëhet e 10-ta herë. Ajo përshkruan me emocion herën e parë, përshtypjet dhe emocionet e para, të këtij udhëtimi të paharrueshëm të cilin ajo dëshiron ta kryejë për çdo vit. Kjo është edhe dëshira e saj më e madhe. […]

Rrugëtim (së shpejti…)

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, së shpejti do të organizojë një cikël reportazhesh në të gjithë Shqipërinë, mbi trashëgiminë shpirtërore të shqiptarëve.  

Në themelet e një Xhamie të Madhe…

Në themelet e një Xhamie të Madhe…

 “Caktimi i Zotit deshi që pikërisht sot, në ditën e lindjes së bekuar të Mëshirës të të gjithë botëve, Hz. Muhamedit (a.s.), sot kur ne me një program madhështor përkujtojmë 1442 vjetorin e lindjes së diellit të gjithësisë, për të tetin vit radhazi në Pallatin e Kongreseve, gëzimit të kësaj dite i shtohet edhe inaugurimi […]

Page 1 of 212