myftinia tirane

Myftinia Tiranë, iftar me familjarë e të afërm të dëshmorit Ibrahim Basha

Myftinia Tiranë, iftar me familjarë e të afërm të dëshmorit Ibrahim Basha

Myftinia Tiranë ka mbledhur në sofrën e iftarit familjarë e të afërm të dëshmorit të atdheut, Ibrahim Basha, i vrarë në Lazarat rreth tre javë më parë. Myftiu i Tiranës, H. Ylli Gurra, falënderoi të pranishmit për përgjigjen e ftesës dhe foli për disa nga vlerat e muajit të Ramazanit, në të cilin njerëzit mblidhen dhe […]

Myftinia e Tiranës shtron iftarin tradicional

Myftinia e Tiranës shtron iftarin tradicional

Myftinia Tiranë në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, organizoi më 25 korrik 2014, një iftar ku morën pjesë figura të shquara të jetës fetare, politike e shoqërore, si dhe besimtarë të shumtë të kryeqytetit. Në këtë iftar nderuan me pjesëmarrjen e tyre Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj, kryetari […]

Besimtarët e Tiranës, pjesë e aksionit kombëtar për pastrimin e mjedisit

Besimtarët e Tiranës, pjesë e aksionit kombëtar për pastrimin e mjedisit

Besimtarët e kryeqytetit janë bërë pjesë e projektit “Ta Pastrojmë Shqipërinë në Një Ditë”, një aksion praktik i iniciuar nga shoqëria civile dhe i mbështetur nga qeveria shqiptare.  Të udhëhequr nga Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra dhe imamët e xhamive të tyre, besimtarët janë mbledhur fillimisht në Medresenë e Tiranës, për t’u shpërndarë më pas […]

Myftinia shtron iftar për imamët dhe besimtarët e Tiranës

Myftinia shtron iftar për imamët dhe besimtarët e Tiranës

  Myftinia Tiranë organizoi mbrëmjen e djeshme, 02.08.2013, një iftar me pjesëmarrjen e imamëve dhe besimtarëve të kryeqytetit. Në këtë iftar nderuan me pjesëmarrjen e tyre edhe Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Selim Muça, kancelari Ali Zaimi, Kryegjyshi Botëror i bektashinjve, Dede Edmond Brahimaj, anëtarët e këshillit të myftinisë, gra intelektuale dhe të […]

Myftinia e Tiranës, simpozium mbi dhunën në familje

Myftinia e Tiranës, simpozium mbi dhunën në familje

“Të gjitha fenomenet dhe shkaqet që çojnë në dhunimin e familjes, Zoti ka folur qartë. Nëse nuk do t’i bindemi Atij, dhe nuk do t’i zbatojmë këto parime, atëherë nuk do të jemi të mbrojtur, sepse kemi marrë një rrugë pa krye, e cila nuk e dimë se ku do të na shpjerë.”  “Institucionet shtetërore […]

Myftinia Tiranë nis përgatitjet për muajin e Ramazanit

Myftinia Tiranë nis përgatitjet për muajin e Ramazanit

Në kuadër të përgatitjeve për muajin e Madhërueshëm të Ramazanit, Myftinia Tiranë organizoi paraditen e sotme (1 Korrik 2013) në ambientet e Medresesë së Tiranës mbledhjen me imamët e këtij rrethi. Fillimisht Myftiu i Tiranës Ylli Gurra falënderoi imamët për kontributin e tyre në mirëfunksionimin e xhamive dhe për pjesëmarrjen e besimtarëve në aktivitetet e […]

Vazhdon kampionati i minifutbollit ndërmjet xhamive të Tiranës

Vazhdon kampionati i minifutbollit ndërmjet xhamive të Tiranës

Finalja e madhe Dine Hoxha – Kamza Mbrëmjen e 25 marsit 2013, në ambientet e kompleksit sportiv te pishinat pranë liqenit artificial, u  zhvilluan gjysmëfinalet mes ekipeve të Medresesë, Kamzës, Dine Hoxhës dhe Kombinatit. Ndeshja e parë ishte çifti Medreseja – Kamza kurse çifti i dytë Dine Hoxha – Kombinati. Katër skuadrat ishin përgatitur mjaft […]

Kampionati i minifutbollit me të rinjtë e xhamive të Tiranës

Kampionati i minifutbollit me të rinjtë e xhamive të Tiranës

Mesditën e  17 marsit 2013, në ambientet e kompleksit sportiv “Ali Demi”, ka nisur kampionati i minifutbollit i organizuar nga Myftinia e Tiranës me pjesëmarrjen e ekipeve të xhamive të kryeqytetit. Ndeshjet e para nxorën fituese skuadrat e Medresesë, Kamzës, Dine Hoxhës dhe Kombinatit, të cilat do të ndeshen me njëra-tjetrën pas një jave sipas […]