kryetari

“Zani i Naltë”, zëri dhe jehona e zhvillimit dhe progresit kulturor, arsimor dhe edukativ

“Zani i Naltë”, zëri dhe jehona e zhvillimit dhe progresit kulturor, arsimor dhe edukativ

nga H. Skender Bruçaj Dallgët e vështira të historisë në fillimet e shekullit XX për shqiptarët, copëtimi i trojeve dhe përsiatjet për krijimin e një shteti edhe pse të cunguar shqiptar, pas pavarësisë më 1912, mobilizoi një brez rilindësish të shquar shqiptarësh për t’i dalë zot fateve të vendit. Në mesin e tyre shquheshin edhe shumë […]

Kryetari Bruçaj, bashkëbisedim me maturantët e Medresesë Shkodër

Kryetari Bruçaj, bashkëbisedim me maturantët e Medresesë Shkodër

Z. Skender Bruçaj, Kryetar i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, zhvilloi një vizitë pune në Shkodër, ku kishte programuar vizitë në Medresenë “Haxhi Sheh Shamia” dhe një bashkëbisedim me maturantët e të dyja degëve vajza dhe djem. I shoqëruar nga anëtarët e Kryesisë së KMSH-së, drejtori i Kulturës Dr. Genti Kruja dhe drejtori i Arsimit z. […]

DASH, kreu i KMSH-së i ftuar në recepsionin e Fitër Bajramit

DASH, kreu i KMSH-së i ftuar në recepsionin e Fitër Bajramit

Departamenti i Shtetit Amerikan (DASH) ka mirëpritur përfaqësues të Komuniteteve Myslimane nga vende të ndryshme të botës me rastin e Fitër Bajramit. I ftuar në këtë organizim ishte edhe kryetari i Komuniteti Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj. Në takimin e mbrëmjes së djeshme, zv/sekretari i Departamentit të Shtetit, z. Antony J. Blinken, ka përcjellë […]

Kryetari i KMSH-së merr pjesë në konferencën rajonale kundër ekstremizmit

Kryetari i KMSH-së merr pjesë në konferencën rajonale kundër ekstremizmit

Kryetari i KMSH-së, z. Skender Bruçaj ka marrë pjesë në ministerialin rajonal në luftën kundër terrorizmit, organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme ditën e djeshme  në Tiranë. Qëllimi i këtij ministriali ishte bashkëpunimi i përbashkët për parandalimin e akteve dhe aktiviteteve terroriste. Në këtë konferencë morën pjesë ministri i Punëve të Brendshme, z. Sajmir […]

Ngazëllim në përkujtim të Krenarisë së Njerëzimit, Profetit Muhamed

Ngazëllim në përkujtim të Krenarisë së Njerëzimit, Profetit Muhamed

Mijëra qytetarë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e më gjerë, u bënë pjesë e rogramit festiv në përkujtim të Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të), organizuar për të dhjetin vit radhazi nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dhe Fondacioni Kulturor e Arsimor “Sema”. Mijëra besimtarë, pjesa më e madhe të rinj e të reja, mbushën paraditen e sotme […]

Kryetari i KMSH-së pret një delegacion nga Komuniteti Mysliman i Serbisë

Kryetari i KMSH-së pret një delegacion nga Komuniteti Mysliman i Serbisë

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë z. Skender Bruçaj, priti në një takim kortezie një delegacion nga Komuniteti Mysliman i Serbisë, i kryesuar nga Dr. Mevlud ef. Dudiç. Në këtë takim u diskutua për bashkëpunime të mëtejshme në projekte të përbashkëta mes dy komuniteteve në dobi të myslimanëve jo vetëm të dy vendeve respektive por […]

Kryetari i KMSH-së takim me kreun e Bashkisë së Tiranës

Kryetari i KMSH-së takim me kreun e Bashkisë së Tiranës

Kryetari i Komunitetit  Mysliman të Shqipërisë z. Skender Bruçaj, zhvilloi një takim me kryebashkiakun e Tiranës z. Lulzim Basha. Në takimin e zhvilluar kryetari Bruçaj e njohu z. Basha më gjerësisht me zhvillimet dhe strategjitë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë gjatë viteve të fundit. Gjithashtu kryetari i KMSH-së ka falënderuar kryebashkiakun Basha për bashkëpunimin e […]

Kryetari i KMSH-së, takim me kreun e Arkivit Qendror të Shtetit

Kryetari i KMSH-së, takim me kreun e Arkivit Qendror të Shtetit

Kryetari i KMSH-së, z. Skender Bruçaj, zhvilloi sot një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Arkivit Qendror të Shtetit, z. Gjet Ndoj. Kryetari në këtë takim shoqërohej nga Drejtori i Kulturës, z. Genti Kruja. Kryetari Bruçaj e njohu z. Ndoj me disa projekte të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, të cilat mund të realizohen në sajë […]

Kryetari i KMSH-së takim pune me disa myftinj në Shkodër

Kryetari i KMSH-së takim pune me disa myftinj në Shkodër

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj, i shoqëruar nga kancelari i KMSH-së, z. Ylli Cikalleshi dhe nga myftinjtë z. Ylli Gurra (Myfti i Tiranës dhe Kryetar i Këshillit të Përgjithshëm), z. Agim Duka (Myfti i Elbasanit), z. Redin Quku (Myfti i Durrësit) dhe z. Besnik Leçini (Myfti i Kavajës), zhvilluan një takim […]

Zhvillohet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të KMSH

Zhvillohet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të KMSH

Është zhvilluar paraditen e sotme, 22 nëntor 2014, në ambientet e Medresesë së Tiranës, mbledhja e radhës e Këshillit të Përgjithshëm të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Mbledhja u hap përmes këndimit të një pjese kur’anore nga imami i xhamisë së Medresesë, Adnand Merja. Kancelari i KMSH-së z. Ylli Cikalleshi, bëri të ditur axhendën e mbledhjes […]

Page 1 of 3123