KMSH

Përfaqësuese të Deutsche Welle-s, vizitë në KMSH

Përfaqësuese të Deutsche Welle-s, vizitë në KMSH

Kryetari i KMSH-së, H. Skender Bruçaj, priti në zyrën e tij përfaqësues të Deutsche Welle-s. Në takim ishte kryeredaktorja e Deutsche Welle, znj. Ines Pohl, përfaqësuesja e DW për Europën, znj. Adelheid Feilcke dhe korrespondentja e DW në Shqipëri, znj. Ani Ruci. Kreu i KMSH-së vlerësoi DW për seriozitetin dhe kontributin e saj në fushën […]

Një grup studiuesish gjermanë, vizitë në KMSH

Një grup studiuesish gjermanë, vizitë në KMSH

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Skender Bruçaj, priti në selinë e institucionit një grup studiuesish gjermanë nga Instituti për Studime Politike dhe Sociale në landin e Baden-Wuerttemberg, Gjermani. Vendi ynë ka tërhequr vëmendjen e këtyre studiuesve, nisur nga harmonia e bashkëjetesa ndërfetare. Ata ishin të interesuar në njohjen e kulturës dhe zhvillimit të […]

KMSH në konferencën “Roli i fetvasë në stabilitetin e shoqërisë”

KMSH në konferencën “Roli i fetvasë në stabilitetin e shoqërisë”

Nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Bujar Spahiu, mori pjesë në konferencën ndërkombëtare të zhvilluar në Egjipt me temë: “Roli i fetvasë në stabilitetin e shoqërisë”, e organizuar nga Sekretariati i Përgjithshëm për Institucionet e Dhënies së Fetvave në Botë. Ishte pikërisht nevoja e shmangies së destabilizimit dhe keqinformimit të shoqërisë nga dhënia e […]

Fondacioni Arsimor “H. Ali Korça” prezanton projektin e 100 bursave sociale

Fondacioni Arsimor “H. Ali Korça” prezanton projektin e 100 bursave sociale

Fondacioni Arsimor “Hafiz Ali Korça”, i themeluar nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë zhvilloi ceremoninë e lancimit të projektit të 100 bursave sociale të studimit, i cili u mundëson dhjetëra maturantëve të studiojnë me bursë deri në 100% të tarifës vjetore të studimit në një nga degët që ofron Kolegji Universitar Bedër. Në këtë ceremoni, të […]

Nga H. Vehbi Dibra te H. Selim Muça

Nga H. Vehbi Dibra te H. Selim Muça

Tek shohim historinë e pas pavarësisë në një kohë më shumë se një shekullore të Shqipërisë, kohë me dallgëzime të forta historike, për një popull të vogël si ne, vëmë re se roli i disa njerëzve të urtë e largpamës, dijetarë dhe personalitete shumëdimensionale kanë luajtur një rol historik në fatet e kombit, duke bërë […]

Festa, KMSH, drekë në Shtëpinë e të Moshuarve

Festa, KMSH, drekë në Shtëpinë e të Moshuarve

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shtroi një drekë me rastin e Kurban Bajramit në Shtëpinë e të Moshuarve në Tiranë. I pranishëm në këtë tryezë ishte kryetari i KMSH-së, H. Skender Bruçaj, i cili theksoi se simbolika e kësaj feste është të qëndruarit pranë njerëzve në nevojë, të moshuarve, fëmijëve, etj. “Në mungesë të prindërve të […]

Personalitete të larta të vendit urojnë myslimanët për festën

Personalitete të larta të vendit urojnë myslimanët për festën

Drejtues të lartë të shtetit dhe personalitete të jetës fetare, politike e shoqërore, kanë vizituar sot selinë e Komunitetit Mysliman për të uruar besimtarët me rastin e Kurban Bajramit. Për të përcjellë mesazhet e urimit në Komunitetin Mysliman ishin: Presidenti i Shqipërisë z. Ilir Meta, Kryebashkiaku i Tiranës, z. Erion Veliaj, Kryetari i Partisë Demokratike, […]

Ndihma për familjet në nevojë

Ndihma për familjet në nevojë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (Zyra e Gruas) në bashkëpunim me Medresenë e Tiranës realizuan me sukses fushatën e shpërndarjes së pakove për mbi 300 familje në nevojë. Kjo fushatë u realizua në kuadër të Natës së Kadrit dhe afrimit të Fitër Bajramit. Pakot që u shpërndanë ishin kontribut i besimtarëve të shumtë që u treguan […]

Zyra e Gruas, iftar me personalitete të shquara

Zyra e Gruas, iftar me personalitete të shquara

 Zyra e Gruas në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë shtroi një iftar, ku morën pjesë përfaqësuese të botës së mendimit, biznesit, artit, politikës, medias, drejtuese të shoqatave të ndryshme, si dhe përfaqësuese të shoqërisë civile. Të pranishmet i përshëndeti Përgjegjësja e Zyrës së Gruas, znj. Fatma Karaj, e cila theksoi se Ramazani është muaji i mëshirës, […]

Presidenti Nishani shtron iftar

Presidenti Nishani shtron iftar

Presidenti i Republikës, SH. T. Z. Bujar Nishani, shtroi iftar në Pallatin e Brigadave, me rastin e Muajit të Bekuar të Ramazanit. Të pranishëm në këtë iftar ishin Kryetari i Komunitetit Mysliman, Skënder Bruçaj, përfaqësues të bashkësive fetare, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, përfaqësues të institucioneve në vend, si dhe drejtues të […]

Page 1 of 16123Next ›Last »