galeri

Sarajevë, aty ku historia nuk harrohet

Sarajevë, aty ku historia nuk harrohet

  nga Ferit LIKA Kujtesa është gjallë… RRUGA… Tiranë- Sarajevë Lëmë pas Tiranën një pasdite të së enjtes së vrenjtur dhe nisemi për në Sarajevë. Rruga qe e gjatë dhe e lodhshme. Menjëherë sapo kaluam doganën shqiptare të Hani Hotit, rruga fillojë të përkeqësohej. E ngushtë dhe me gropa. E tillë vazhdoi përgjatë gjithë territorit […]

Personalitete të vendit urojnë Fitër Bajramin

Personalitete të vendit urojnë Fitër Bajramin

Drejtues të lartë të shtetit dhe personalitete të jetës fetare, politike e shoqërore kanë vizituar sot selinë e Komunitetit Mysliman për të uruar besimtarët myslimanë me rastin e Fitër Bajramit. Presidenti i Republikës, z. Bujar Nishani, gjatë vizitës së tij uroi në emër të institucionit që përfaqëson të gjithë besimtarët myslimanë për sa më shumë […]

Nata e Kadrit, mijëra myslimanë e presin në shesh

Nata e Kadrit, mijëra myslimanë e presin në shesh

Mijëra besimtarë, gra dhe burra, fëmijë, të rinj e të moshuar u bënë pjesë e faljeve dhe lutjeve në këtë natë mirësish dhe vlerash të panumërta. Mes ajeteve Kur’anore, faljes së teravive, ligjëratave rreth Natës së Kadrit, lutjeve dhe vëllazërisë, besimtarët myslimanë i kërkuan Allahut paqe, falje dhe mëshirë. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, me rastin […]

Xhami e re në fshatin Koplik i Sipërm

Xhami e re në fshatin Koplik i Sipërm

Myftinia e Malësisë së Madhe në bashkëpunim me Fondacionin “Mirësia” organizoi ceremoninë e inaugurimit të xhamisë së re në fshatin Koplik i Sipërm. I pranishëm në këtë ceremoni ishte dhe përfaqësuesi i donatorit, z. Nebil Muhammedi nga Bahrejni, i cili është kthyer në një ambasador vlerash dhe bamirësie, duke afruar donacione bamirëse, sidomos për ndërtimin […]

Hap dyert xhamia e re në Grudë-Fushë

Hap dyert xhamia e re në Grudë-Fushë

Myftinia e Malësisë së Madhe organizoi ceremoninë e inaugurimit të xhamisë së re në fshatin Grudë-Fushë. Ceremonia u përshëndet nga Myftiu i Malësisë së Madhe, H. Edmir Smajlaj, i cili shprehu gëzimin dhe emocionet e tij për këtë mirësi të madhe, që i shtohet Malësisë së Madhe, në këto ditë të begata të Muajit Ramazan; […]

Ribotohet enciklopedia e 100 personaliteteve

Ribotohet enciklopedia e 100 personaliteteve

Është ribotuar për herë të tretë enciklopedia “100 personalitete shqiptare të kulturës islame”. Pas suksesit të dy botimeve të para, si dhe duke parë kërkesat e shumta nga studiues, akademikë, besimtarë dhe lexues të ndryshëm, Komuniteti Mysliman ka ribotuar për herë të tretë enciklopedinë e 100 personaliteteve islame ndër vite. Ribotimi vjen i rishikuar si […]

Ramazan 2015, KMSH shtron iftarin e parë

Ramazan 2015, KMSH shtron iftarin e parë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka shtruar mbrëmë iftarin e parë të Ramazanit, ku morën pjesë Presidenti i Republikës, SHTZ. Bujar Nishani, Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, kryeprokurori Adriatik Llallaj, kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi, kryetari i Komitetit Shtetëror të Kulteve, Ilir Hoxholli, përfaqësues […]

Tiranë, mbahet simpoziumi “Ramazani dhe vlerat e tij”

Tiranë, mbahet simpoziumi “Ramazani dhe vlerat e tij”

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë organizoi sot, më 17 qershor 2015, një simpozium me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Në këtë aktivitet u trajtua rëndësia, vlerat dhe dobitë e Ramazanit për njeriun, familjen e shoqërinë. Simpoziumi nisi me këndimin e një pjese kur’anore nga Gazmend Teqja, zv/myfti i Tiranës. Në vijim të ftuarit dhe […]

Kryetari Bruçaj vlerëson me Certifikata Mirënjohje nxënësit e medreseve  

Kryetari Bruçaj vlerëson me Certifikata Mirënjohje nxënësit e medreseve   

Kreu i KMSH-së Skender Bruçaj vlerëson nxënësit e Medreseve fitues në olimpiada e konkurse kombëtare dhe ndërkombëtare.   Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj, ka vlerësuar me Certifikata Mirënjohje 12 nxënës të medreseve shqiptare për përfaqësimin dinjitoz të Shqipërisë dhe Medreseve në kompeticione, konkurse dhe olimpiada kombëtare dhe ndërkombëtare për vitin 2015, […]

Përfaqësueset e Zyrës së Gruas takim me besimtaret e Vlorës

Përfaqësueset e Zyrës së Gruas takim me besimtaret e Vlorës

Përfaqësuese të Zyrës së Gruas në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, më 14 Maj 2015, zhvilluan një takim me besimtaret e Vlorës, ku diskutuan mbi temën: “Cilësitë e bashkëshortes së mirë”, e cila u prit me mjaf interes nga gratë e këtij qyteti. Përgjegjësja e Zyrës së Gruas znj. Fatma Karaj, u shpreh se prej cilësive […]

Page 1 of 25123Next ›Last »