fiter bajram

DASH, kreu i KMSH-së i ftuar në recepsionin e Fitër Bajramit

DASH, kreu i KMSH-së i ftuar në recepsionin e Fitër Bajramit

Departamenti i Shtetit Amerikan (DASH) ka mirëpritur përfaqësues të Komuniteteve Myslimane nga vende të ndryshme të botës me rastin e Fitër Bajramit. I ftuar në këtë organizim ishte edhe kryetari i Komuniteti Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj. Në takimin e mbrëmjes së djeshme, zv/sekretari i Departamentit të Shtetit, z. Antony J. Blinken, ka përcjellë […]

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot festën e Fitër Bajramit. Pas ditëve të agjërimit, lutjeve, adhurimeve dhe leximit të Kur’anit, mijëra besimtarë të Tiranës e mbarë Shqipërisë ishin pjesë e festimeve dhe faljes së namazit të Bajramit të organizuar si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Festimet e Fitër Bajramit kanë filluar që në orët e […]

Personalitetet e larta të vendit i urojnë besimtarëve Fitër Bajramin

Personalitetet e larta të vendit i urojnë besimtarëve Fitër Bajramin

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka hapur dyert sot paradite për të pritur urimet e krerëve të shtetit, drejtuesve të institucioneve qendrore, përfaqësuesve të subjekteve politike, trupit diplomatik, personaliteteve të jetës publike dhe të ftuarve të ndryshëm me rastin e Fitër Bajramit. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, përmes një mesazhi uroi të gjithë besimtarët për festën […]

Falja e Fitër Bajramit 2013 (FOTO)

Falja e Fitër Bajramit 2013 (FOTO)

Mijëra besimtarë myslimanë si asnjëherë tjetër mëngjesin e së enjtes kanë mbushur bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të falur e festuar Fitër Bajramin. 8 Gusht 2013

Fitër Bajrami, mijëra besimtarë mbushin bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Fitër Bajrami, mijëra besimtarë mbushin bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Mijëra besimtarë myslimanë si asnjëherë tjetër mëngjesin e së enjtes kanë mbushur bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të falur e festuar Fitër Bajramin. Të enjten, më 8 gusht 2013, që në mëngjes herët, segmenti i bulevardit para ish- hotel “Dajti”, i kthyer tashmë në sheshin tradicional të faljes së bajrameve për kryeqytetin shqiptar, qe mbushur […]

Kryetari i KMSH Haxhi Selim Muça uron shqiptarët për Fitër Bajram

Kryetari i KMSH Haxhi Selim Muça uron shqiptarët për Fitër Bajram

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë Haxhi Selim Muça, ka uruar besimtarët myslimanë dhe të gjithë shqiptarët për festën e Fitër Bajramit. Fitër Bajrami është ditën e nesërme (8 gusht 2013). Ceremonia e faljes së Bajramit do të bëhet si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në sheshin përpara ish- Hotel Dajtit. Bajrami falet […]