durres

Mytesim Këlliçi

Mytesim Këlliçi

Myfti, Kadi në Kavajë, Tiranë e Durrës Mytesim Këlliçi lindi në Tiranë në vitin 1866 në një familje patriotësh. I ati, Zyberi, që ishte hoxhë, duke qenë më i madhi i tre vëllezërve, e çoi për studime në Stamboll, ku kreu shkollën e mesme (medrese) dhe atë të lartën për teologji dhe drejtësi, që i […]

Xhami e re dhe qendër kulturore në Shkafane, Durrës

Xhami e re dhe qendër kulturore në Shkafane, Durrës

Të premten është përuruar xhamia dhe qendra kulturore në Shkafane, Durrës. Ky kompleks është ndërtuar nga fondacioni Humanitar “Khalaf Ahmad Al Habtoor” në bashkëpunim me Institutin “AIITC”, Komunitetin Mysliman të Shqipërisë dhe Myftininë e Durrësit. Të pranishëm në inaugurimin e xhamisë ishin nënkryetari i KMSH-së, z. Bujar Spahiu, përfaqësuesi i fondacionit “Khalaf Ahmad al Habtoor”, […]

Durrës, forum, roli i imamëve përballë sfidave bashkëkohore

Durrës, forum, roli i imamëve përballë sfidave bashkëkohore

Është zhvilluar në Durrës forumi i diskutimit: “Forcimi i rolit të imamëve përballë sfidave bashkëkohore”, me imamët e Durrësit dhe Kavajës. Nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Ali Zaimi, i pranishëm në këtë aktivitet, u shpreh se imami ka një funksion jashtëzakonisht të rëndësishëm në komunitet. “Padyshim që imami si figurë fetare dhe shoqërore ka […]

Medresistet e Durrësit, çmim të parë dhe të tretë në Olimpiadën e Letërsisë

Medresistet e Durrësit, çmim të parë dhe të tretë në Olimpiadën e Letërsisë

Nxënëset e medresesë “H. Mustafa Varoshi” kanë arritur të jenë të suksesshme dhe të nderohen me çmime në Olimpiadën e Letërsisë, të zhvilluar më 25 prill 2015 nga Ministria e Arsimit dhe Sporteve. Riada Mema, nxënëse e klasës së 11 është nderuar me çmimin e parë, ndërsa Elinda Gjonomadhi, nxënëse e klasës 12 ka zënë […]

Një familje e shëndoshë për një shoqëri më të mirë

Një familje e shëndoshë për një shoqëri më të mirë

Në kuadër të nismës së takimeve dhe njohjeve me besimtaret nëpër rrethe të ndryshme të Shqipërisë, përfaqësues të Zyrës së Gruas, zhvilluan një takim më datë 14 Shkurt 2015, me gratë e Durrësit. Takimi u hap me lexim Kur’ani dhe më pas përgjegjësja e Zyrës së Gruas znj. Fatma Karaji në fjalën e saj theksoi […]

“Frytet e Besimit” në Xhaminë Fatih në Durrës

“Frytet e Besimit” në Xhaminë Fatih në Durrës

Mbrëmjen e së mërkurës dhjetëra besimtarë u mblodhën në xhaminë Fatih të qytetit bregdetar të Durrësit, për të ndjekur ciklin e mbrëmjeve fetare “Frytet e Besimit”.     Nënkryetari i Komunitetit Mysliman teksa foli mbi dashurinë për Allahun, u shpreh se një zemër e mbushur me dashuri për Krijuesin, s’ka vend për të dytë. “Njeriu […]

Durrës, Stamboll, Nju Jork – Intervistë me Linda K.

Durrës, Stamboll, Nju Jork – Intervistë me Linda K.

Gjithmonë kam besuar në Zot, por kur isha në gjimnaz pata ëndrra që më motivuan të kërkoja më shumë rreth Islamit dhe lutjeve. Njohurinë më të madhe e mora kur vajta në Turqi. Kur isha në Stamboll pata një rrjet të mirë mbështetjeje prej librash, dijetarësh, shokësh dhe resurseve të tjera që më ndihmuan të […]

Inaugurohen dy xhami të reja në Tiranë e Durrës

Inaugurohen dy xhami të reja në Tiranë e Durrës

Sukth, Durrës Më 31 maj 2013, në prani të drejtuesve të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, të kryesuar nga Kryetari H. Selim Muça, myftiut të Gostivarit Shaqir Fetahu si dhe besimtarëve e banorëve të shumtë u inaugurua  xhamia e re e fshatit Sukth të Durrësit. Kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Selim Muça, në fjalën e tij […]

Medreseja e vajzave në Durrës, misioni që bashkon diturinë dhe besimin

Medreseja e vajzave në Durrës, misioni që bashkon diturinë dhe besimin

Pas portës së hekurt, qëndron godina, e cila edhe pse lehtësisht mund të shihet nga rruga, jo gjithmonë është kuptuar dhe gjykuar drejt për atë që është në të vërtetë, një institucion arsimor i mirëfilltë, punës dhe misionit të të cilit, i vishet një veçanti, mbështetja te besimi fetar. Medreseja e vajzave në Durrës “H. […]