dashuri

“Kush të rreh nuk të do”

“Kush të rreh nuk të do”

Disa imamë në Milano të Italisë janë angazhuar në kurse mësimdhënie, në një fushatë që synon të sensibilizojë çiftet myslimane që të ndajnë dashuri dhe respekt mes tyre. Ky është projekti i parë italian që mbron gratë myslimane nga abuzimi dhe diskriminimi që mund të lindi në mjedisin e tyre familjar. Është hera e parë […]

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot festën e Fitër Bajramit. Pas ditëve të agjërimit, lutjeve, adhurimeve dhe leximit të Kur’anit, mijëra besimtarë të Tiranës e mbarë Shqipërisë ishin pjesë e festimeve dhe faljes së namazit të Bajramit të organizuar si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Festimet e Fitër Bajramit kanë filluar që në orët e […]

Zyra e Gruas, iftar me personalitete të shquara të jetës publike

Zyra e Gruas, iftar me personalitete të shquara të jetës publike

Zyra e Gruas, shtroi mbrëmjen e djeshme një Iftar në ambientet e Sofrës së Ariut, me rastin e Muajit të Bekuar të Ramazanit. Të pranishëm në këtë Iftar ishin, ministrja për Inovacionin dhe Administratën Publike, znj. Milena Harito, zv/ministrja e Arsimit dhe Sportit, znj. Nora Malaj, kryetarja e Aleancës së Grave Deputete, znj. Mesila Doda, […]

Komuniteti Mysliman shtron iftar në burgun e Vaqarrit

Komuniteti Mysliman shtron iftar në burgun e Vaqarrit

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë me rastin e Muajit të Bekuar të Ramazanit dhe në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve, ka shtruar iftar në burgun e Vaqarrit. I pranishëm në këtë iftar ishte kryevaizi i KMSH-së, z. Lauren Luli si dhe punonjësja sociale e Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve znj. Myfarete Laze. Ata u […]

Thirrja e jetimit

Thirrja e jetimit

nga Qani SULKU Për të kuptuar dikë se si ndihet, vepron, mendon, duhet të vihesh në vendin e tij, të paktën për disa çaste. Shpeshherë vetja më shtyn të mendoj se si ndihen fëmijët jetimë, ata që kanë humbur njërin apo të dy prindërit. Për ta kuptuar këtë, zgjodha që të kthehem mbrapa në kohë […]

Ngazëllim në përkujtim të Krenarisë së Njerëzimit, Profetit Muhamed

Ngazëllim në përkujtim të Krenarisë së Njerëzimit, Profetit Muhamed

Mijëra qytetarë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e më gjerë, u bënë pjesë e rogramit festiv në përkujtim të Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të), organizuar për të dhjetin vit radhazi nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dhe Fondacioni Kulturor e Arsimor “Sema”. Mijëra besimtarë, pjesa më e madhe të rinj e të reja, mbushën paraditen e sotme […]

Zyra e Gruas organizon programin artistik “Për ty nënë”

Zyra e Gruas organizon programin artistik “Për ty nënë”

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (Zyra e Gruas) organizoi ditën e sotme programin artistik “Për ty nënë”, me pjesëmarrjen e aktores së mirënjohur, Artistes së Popullit znj. Margarita Xhepa. Në fjalën e saj përshëndetëse përgjegjësja e Zyrës së Gruas në Komunitetin Mysliman, znj. Fatma Karaj, u shpreh se për një besimtare çdo ditë është dita e […]

Dhuroni dashuri fëmijëve

Dhuroni dashuri fëmijëve

Baballarët duhet ta shfaqin dashurinë ndaj fëmijëve veçanërisht ndaj vajzave. Shkaku kryesor i problemeve familjare të përjetuara sot është mungesa e komunikimit dhe e respektit që kanë anëtarët e familjes ndaj njëri-tjetrit. Megjithëse ditëve të sotme prindërit janë më të shkolluar dhe më të informuar rreth edukimit të fëmijëve dhe zhvillimit të tyre, problemet në […]

Jetën ndërtojmë me dije dhe dashuri për ty atdhe

Jetën ndërtojmë me dije dhe dashuri për ty atdhe

Jetën ndërtojmë me dije dhe dashuri për ty atdhe Ishte kjo motoja  që shoqëroi veprimtaritë festive kushtuar  101- vjetorit të Pavarësisë në Medresenë e Korçës. E kështu, në këtë përvjetor të 101-të të Shqipërisë nxënës, mësues dhe të ftuar nëpërmjet një programi festiv kujtuan me respekt të shkuarën, rrënjët e tyre, lirinë e tyre të […]