Shëndeti

Mekanizmat mbrojtës në enët e gjakut

Mekanizmat mbrojtës në enët e gjakut

Murat Yasar Gjaku i cili pompohet nga zemra, rrjedh nëpër enët e gjakut drejt të gjithë organeve dhe transporton oksigjenin dhe përbërësit ushqimor në të gjitha qelizat e organizmit. Në gjendje normale rrjedhja e gjakut nëpër enët kryhet lirshëm, pa asnjë pengesë gjatë rrugës dhe kjo është jetike për shëndetin e organizmit. Nëse muri i […]

Fara e zezë, një ilaç profetik

Fara e zezë, një ilaç profetik

Studimet mbi aspektet kuruese të farës së zezë (Nigella Sativa) kanë pasur një rritje eksponenciale vitet e fundit. Nëse bëni vetëm një kërkim të thjeshtë në internet mbi farën e zezë, do të shikoni rreth 400 publikime shkencore dhe të tjera që janë në proces vit pas viti dhe që trajtojnë aspekte të veçanta shëndetësore […]

Të mirat shëndetësore të agjërimit

Të mirat shëndetësore të agjërimit

“Agjëroni që të jeni të shëndetshëm.” Hadith Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të përmbledhim dobitë dhe ndikimin pozitiv për shëndetin. Gjatë agjërimit, trupi ka një periudhë pushimi të plotë nga e cila përfiton në mënyrë të shpejtë. […]

Nenexhiku dhe vetitë e tij pozitive për shëndetin

Nenexhiku dhe vetitë e tij pozitive për shëndetin

Studimet e kryera kohët e fundit në lidhje me aromaterapinë tregojnë se aromat e mira mund të kenë efekte shumë pozitive në përmirësimin e gjendjes fizike dhe shpirtërore të njeriut. Shumë ekspertë të mjekësisë alternative në vendet perëndimore u rekomandojnë pacientëve të tyre mjekime me aroma të këndshme përveç mjekimit me medikamente. Më pak janë […]

Vrapimi, ilaç i vërtetë

Vrapimi, ilaç i vërtetë

Nëse vraponi tri herë në javë për një orë të plotë apo këtë e bëni çdo ditë, keni investuar shumë tek shëndeti juaj. Vrapimi i bën mirë zemrës, sepse përmirëson qarkullimin e gjakut. Gjatë ushtrimit fizik hyjnë në qarkullim substancat që kanë efekt gjerues për enët e gjakut, si p.sh. adrenalina. Kjo ul tensionin arterial […]

Mbroni fëmijët nga sëmundjet me një ushqyerje të shëndetshme

Mbroni fëmijët nga sëmundjet me një ushqyerje të shëndetshme

Me anë të një ushqyerjeje të drejtë dhe të shëndetshme ju mund të forconi sistemin imunitar të fëmijës suaj. Forcimi i sistemit imunitar që në fëmijëri luan një rol të rëndësishëm gjatë periudhës së adoleshencës. Fëmijët janë të ekspozuar ndaj infeksioneve të ndryshme të shfaqura më shpesh gjatë muajve të dimrit dhe pranverës. Sistemi imunitar […]

Jam unë, sistemi yt nervor

Jam unë, sistemi yt nervor

Prof. dr. Irfan Yilmaz Pjesa e parë I dashur Beni! Tashmë po afron koha për të të thënë lamtumirë. Siç mund ta dish edhe ti, ekziston një shprehje që thotë: “Më të mirën ruaje për në fund!” Unë jam më madhështori dhe më i mistershmi nga të gjithë organet dhe sistemet që ke njohur deri […]

Jam unë, zemra jote

Jam unë, zemra jote

Unë fillova të punoj disa muaj përpara se ti të lindje. Megjithëse kam qenë brenda kraharorit tënd për kaq vite duke rrahur çdo sekondë, ti asnjëherë nuk më ke vënë re. Jam unë, zemra jote, motori i trupit tënd. Po pres me padurim të të jap disa këshilla me vlerë. Kur ti ishe thjesht një […]

E qara i bën mirë shëndetit

E qara i bën mirë shëndetit

Jeta është e mbushur plot gëzime dhe hidhërime, duke na dhuruar të qeshura dhe të qara. E qara të bën mirë, pasi të jep mundësinë të shfaqësh anën emocionale. Kjo është një e mirë si nga ana fizike, ashtu dhe nga ana psikologjike. Emocionet e fshehura nuk i bëjnë mirë organizmit, sepse ndikojnë që brenda […]

Vetitë kuruese të qershive

Vetitë kuruese të qershive

M. Ali Kaliogllu Disa nga frutat me bollëk, siç janë hurmat në grumbujt e vegjël, bananet të stivuara mbi njëra-tjetrën, rrushi, ulliri, fiku, shega dhe qershitë në tufa janë të përmendura në Kur’anin Famëlartë. Mes shumë të mirave, begative dhe lumturisë që do të kenë banorët në kopshtet e xhenetit, Kur’ani na tregon se: “… […]