Shëndeti

Gjithçka që duhet të dini rreth tuberkulozit

Tuberkulozi vazhdon të jetë një nga sëmundjet më të përhapura dhe vdekjeprurëse në botë… Java e parë e janarit cilësohet si “java e tuberkulozit” gjatë të cilës njerëzit informohen rreth tij. Tuberkulozi është një sëmundje e shkaktuar nga mikrobi “Mycobacterium tuberculosis”, i cili zakonisht vendoset në mushkëri por mund të dëmtojë dhe gjëndrat limfatike, kockat, […]

Përparimet e mjekësisë gjatë 2011-ës

Një Exo-Skelet që lejon një të paralizuar të ecë përsëri; një aparat fotografik që mat kaloritë duke vëzhguar dietën e fëmijës; një analizë gjaku që i mundëson mjekët të dallojnë një qelizë të vetme kanceroze mes miliarda qelizash të shëndetshme, këto dhe të tjera janë disa nga përparimet që shënoi mjekësia gjatë vitit 2011. Por […]

Ilaçet e vazhdueshme nuk e kurojnë migrenën

Krizat e migrenës mund të lehtësohen dhe minimizohen me ndihmën e ilaçeve. Por nëse dhimbjet e kokës shpeshtohen, ilaçet nuk bëjnë asnjë efekt. Specialistët pohojnë se të sëmurët të cilët nuk qetësohen me ndihmën e ilaçeve, mund të aplikojnë kurën neurale dhe atë  akupunture. Ja disa nga shenjat e migrenës: dhimbje e gjysmës së kokës, […]

Shkencëtarët amerikanë: Alkooli shkakton kancer

Për herë të parë njerëzit e shkencës dalin hapur duke e klasifikuar alkoolin si një ndër shkaqet kryesore të kancerit. Një grup shkencëtarësh amerikanë nëpërmjet eksperimenteve të ndryshme kanë zbuluar se përbërësi thelbësor i alkoolit, etanoli, mund të shkaktojë kancerin e fytit, mëlçisë, gjinjve dhe zorrëve. Sipas tyre, kur alkooli futet në organizëm, bëhet substancë […]

Fiku dhe ulliri, ushqim dhe ilaç

Allahu i Lartësuar betohet në fikun dhe ullirin në suren Tijn (Kaptinën e Fikut): “Betohem për fikun dhe ullirin, që kanë begati të mëdha e dobi të shumta! Betohem për malin në të cilin Allahu i foli Musait! Betohem për qytetin e shenjtë të Mekës, shenjtërinë e së cilës e dëshmon çdo vizitor dhe kush […]

Dhimbja e shpinës dhe qafës mund të lidhet me dhëmbët

Shtrëngimi ose kërcitja e dhëmbëve, dhimbja e nofullës e shoqëruar me çrregullimet e gjumit, depresionin dhe veçoritë e karakterit, mund të bëhen shkak për dhimbjen e kokës, qafës dhe pjesës së sipërme të shpinës. Nuk mund të flasim për shërimin e një të sëmuri për sa kohë ai person nuk ndryshon këndvështrimin për jetën dhe […]

Buka e zezë parandalon kancerin

Shkencëtaret kanë zbuluar se buka e zezë ul rrezikun e prekjes nga kanceri. Pas një kërkimi nga Imperial College London dhe Universiteti i Leeds, u arrit në konstatimin se nëse konsumohet bukë e zezë apo thekre, rreziku i prekjes nga kanceri i zorrës së trashë ulet me tre herë. Shkencëtarët nga ana tjetër nuk kanë […]

Konsumimi i dardhës forcon zemën

Dardha është një frut shumë i domosdoshëm për organizmin e njeriut. Sipas specialistëve të mjekësisë konsumimi i dardhës, forcon zemrën, kurse farat e saj ndihmojnë te sëmundjet e lukthit dhe te mëlçisë. Ky frut shuan etjen si dhe ndalon vjelljen. Dardha është pemë që e ka prejardhjen nga Azia, kurse historia e saj 3.000 vjet […]

Obezët mund të preken nga hipertensioni

Shëndoshja ndikon në shumë organe dhe sisteme tek fëmijët dhe adoleshentët. Duke pohuar se tek 30 % e fëmijëve obezë janë vënë re shenja të tensionit të lartë, specialistët theksojnë se bashkë me të mund të shfaqen dhe probleme të tjera shëndetësore si hiperlidemi (nivel i lartë i yndyrave në gjak), çrregullime në frymëmarrje, sëmundja […]

Ushqimet bio, “garancia” për të qenë të shëndetshëm

Kërkime dhe studime të shumta kanë treguar se produktet bio janë më të pasura me substanca, që na ndihmojnë të ndihemi më mirë, si vitamina C dhe oksidues të tjerë. Të gjithë e kanë kuptuar se ushqimet biologjike, ato të vërteta, të rritura pa pesticide apo produkte të tjera kimike, janë shumë të shëndetshme për […]