Reportazh

Preza, Feniksi që i mbijetoi shekujve

Preza, Feniksi që i mbijetoi shekujve

nga: Ferit Lika Preza është një nga fshatrat më të lashtë të Tiranës. E njohur si qyteti Feniks për shkak të rrënimit dhe rindërtimit përgjatë shekujve. Ekzistenca e saj daton rreth 2000 vjet më parë me ndërtimin e kalasë. Pasi kalon autostradën zhurmëmadhe Tiranë-Durrës, hyn në rrugën që lidh Vorën me aeroportin e Rinasit, e […]

Në mesjetën e fshatit të Martaneshit

Nga: Marin Mema Rikthehemi pas tre vitesh në fshatin Val të Martaneshit, si e vetmja mënyrë për të prekur të vërtetat e tij.  Të vërtetat e fshehura këtu mes maleve, mes izolimit dhe harresës së mpleksur me braktisjen. Rikthehemi me shpresën se diçka mund të ketë ndryshuar, se dikush ka kthyer kokën e është kujtuar […]

Norvegjia, vendi i fjordeve, aty ku netët nuk kanё errёsirё

Nga: Eduart Thartori Rrugëve tё Oslos mund tё ecёsh pa problem nё orёn 01:00 tё natёs dhe tё jetё akoma dritё, pasi dielli nuk ka shkuar shumё larg. Ai thjesht po puqet me detin e veriut dhe pas njё ore ai pёrsёri do tё fillojё tё ngrihet nё qiell. Kёshtu janё netёt e verёs nё […]

Agjërim në kohën e diktaturës!

Agjërim në kohën e diktaturës!

nga: Ferit Lika Ramazani te shqiptarët Për afro çerek shekulli feja tek ne u ndalua nga ligjet e kota dhe të pabaza të atij absurdi mbi tokë, që ngrinte krye mbi shpirtra të pafajshëm duke potencuar forcën e tij të “pamatë”. Por ky përbindësh nuk e pati forcën e pretenduar për të shuar dritën e […]

SHBA, shkenca “flet” shqip përmes medresistëve

SHBA, shkenca “flet” shqip përmes medresistëve

nga: Ferit Lika Aurel Jolla nga Elbasani dhe Robert Vinjolli nga Kruja, konkurruan në fushën e inxhinierisë dhe morën vendin e tretë (medalje bronzi). Andi Alla nga Librazhdi dhe Dorian Beu nga Kavaja, konkurruan në fushën e mjedisit dhe fituan çmimin e katërt (medalje nderi). Ata janë katër, jo katër musketierët e Kate Baldwin, por katër […]

Fëmijëri e humbur rrugëve të metropolit!

Fëmijëri e humbur rrugëve të metropolit!

nga Ferit LIKA – Doni një kaush bajame? Kur ti i jep disa të holla dhe i thua: – Merri kaushët e shiti përsëri. Ajo kurrsesi nuk e bën një gjë të tillë, por të lë dy tre kaushë në tavolinë  dhe thotë: – Merri! Ti i bleve. Dhe largohet me nxitim. Ky është dialogu […]

Në xhaminë e Domnit, si në shtëpinë e Ebu Ejjubit…

Nga: Muhamed SYTARI E  xhumaja e 18 majit 2012, erdhi natyrshëm, si çdo e xhuma tjetër. Por, askush nuk e mendonte se emocionet dhe kënaqësinë që do na dhuronte gjatë vizitës në një fshat të largët me banorë muslimanë, do të bëheshin shkak i këtyre rreshtave dëshmitarë… Disa herë e kisha planifikuar të udhëtoja drejt […]

Linja e Kuqe e Sarajevës – në kujtim të viktimave

  Ekspozita, koncerte e shfaqje janë dhënë për të kujtuar fillimin e rrethimit të Sarajevës nga forcat serbe të Bosnjës, 20 vjet më parë. Bllokada shkaktoi konfliktin në Bosnjë, në të cilin humbën jetën mbi 100,000 njerëz, ndërsa mbi 2.2 milionë të tjerë braktisën shtëpitë. 11,541 karrige të kuqe janë vënë të premten përgjatë rrugës […]

Kur Mevludi kthehet në traditë

Kur Mevludi kthehet në traditë

nga: Ferit Lika “Xhenetlinj kush të donë për me kanë Mustafasë i çon salat dhe shumë selam”  Tahir Popova “Mevludi” Ç’është dhe si festohet mevludi? Ditëlindja e Profetit (a.s.), është një ngjarje e shënuar që festohet me gëzim e kënaqësi të veçantë nga të gjithë besimtarët islamë. Përkujtimi i këtij përvjetori në vazhdimësi ka qenë […]

Hafiz Shaban Saliaj, 78-vjeçari që punon 10 orë në ditë

“Një ditë pushimi s’kam bërë deri më sot!”. E thotë këtë një 78-vjeçar, që fare mirë mund të ishte një pensionist “i rënë nga vakti”. Por sikur të kishte ende energjitë e një djalë të ri, punon më shumë se tetë orë në ditë. Sa në zyrë, e sa duke udhëtuar pa pushim rreth e […]