Reportazh

Bota sekrete e bibliotekave me pagesë

Bota sekrete e bibliotekave me pagesë

Përpara se koleksionet e librave të hapeshin për publikun e gjerë dhe të administroheshin nga shteti në SHBA, ekzistonin bibliotekat me abonim, ku anëtarët duhet të paguanin shifra modeste dhe merrnin më tepër sesa thjesht libra. Bibliotekat publike janë relativisht një fenomen i ri. Përpara viteve 1880, kur Andrew Carnegie filloi të financonte më shumë […]

Drejt alpeve, majat e mrekullive

Drejt alpeve, majat e mrekullive

Afro 90 vite më parë, një nga shqiptarët më të kënduar të kohës, studiuesi dhe përkthyesi Stavro Frashëri nga Korça, që shoqëronte një antropolog amerikan nëpër viset e epërme veriore, shkruante “shqiptarë jemi, por Shqipërinë nuk e njohim”. Na duket se thënia e tij vlen dhe sot, shqiptarët pak e njohin Shqipërinë, edhe pse me […]

BBC: Ç’po ndodh në Alepo?

BBC: Ç’po ndodh në Alepo?

Qyteti verior sirian Alepo për katër vjet rresht ka jetuar i bllokuar, por tashmë rrethimi është thyer. Alepo ka qenë një fushëbetejë kryesore në luftën midis forcave besnike të presidentit Bashar al-Assad dhe kryengritësve që duan ta rrëzojnë atë. Që nga nëntori, forcat qeveritare siriane kanë rimarrë me shpejtësi pothuajse të gjithë territorin në lindje […]

Reportazh i BBC-së: Në Shqipërinë e tolerancës fetare

Reportazh i BBC-së: Në Shqipërinë e tolerancës fetare

Shqipëria vijon të tërheqë vëmendjen e botës për bashkëjetesën e saj fetare. Dhe është BBC ajo që i ka kushtuar një reportazh këtij fenomeni, i konsideruar si një pasuri e gjallë e shqiptarëve që ia ka ënda çdo vendi, sidomos atyre me konflikte sektare. Një korrespondent i medias prestigjioze britanike është ndalur në Berat, ku […]

Lufta mbi doktorët sirianë

Lufta mbi doktorët sirianë

Gjatë pesë viteve, regjimi i Asadit ka shënjestruar pa pushim stafin mjekësor në territoret rebele. Kjo është historia e luftës së tyre të dëshpëruar për të mbijetuar dhe për të shpëtuar jetë. Ellen Francis – Foreign Policy Ishte data 13 prill, pak pas mesditës, dhe Hasan al-Araxh ishte me vonesë teksa po linte një spital […]

Rini vlonjate, ju dua shumë

Rini vlonjate, ju dua shumë

“Allahu Ekber!” Kjo thirrje e sinqertë njerëzore në shenjë adhurimi, besimi, sigurie, bindjeje, nënshtrimi, mirëkuptimi e shprese ndaj Fuqisë Hyjnore Supreme, përhapet butësisht nëpër qytet, nëpër zhegun përvëlues të korrikut. Zëri i ëmbël i thirrësit, i cili buron e niset nga lartësia e minares shekullore të xhamisë Muradie në qendër të qytetit të Vlorës, sikur […]

Xhamia e re e Golemit

Xhamia e re e Golemit

Kurora që rrezaton me bukurinë e saj mbi Golem Nëse kalon nga Golemi i Kavajës apo vendos të qëndrosh për disa ditë në këtë vend turistik, patjetër që do të të bjerë në sy diçka e re dhe e veçantë, xhamia e re e Golemit, e cila, me dy minaret e saj të lartësuara, të […]

Gjuetari i eshtrave të Srebrenicës vazhdon i vetëm kërkimin e tij  

Gjuetari i eshtrave të Srebrenicës vazhdon i vetëm kërkimin e tij   

Duke ecur çdo ditë nëpër shtigjet e pyllit në zonën e Bratunacit, ku me mijëra viktima nga Srebrenica u vranë në korrik të vitit 1995, Ramiz Nukiç ka gjetur eshtrat e më shumë se 200 personave. Nga Dragana Peco, BIRN “Dal të eci çdo ditë. Sa herë që jam i lirë dhe s’kam punë në shtëpi, […]

Qendra ndërfetare krijon ura midis besimeve në Elbasan

Qendra ndërfetare krijon ura midis besimeve në Elbasan

Një qendër komunitare që sjell bashkë përfaqësues nga katër komunitetet fetare kryesore në Elbasan, po i ndihmon të rinjtë e këtij qyteti të shembin paragjykimet duke promovuar traditën e harmonisë fetare. Jona Koprencka  Kur në 9 Janar 2015 Parisi u godit nga një seri sulmesh terroriste nga militantë islamikë, të cilat shkaktuan 17 viktima dhe […]

Plaku thinjosh

Plaku thinjosh

Aq i qetë është sa ndonjëherë kthehet edhe në bezdisje për ata që nuk janë mësuar të durojnë! I moshuar e midis thinjash, që duket se secila prej tyre numëron ndonjë ditë të gjatë jete, plaku i mirë Ali mbetet megjithatë një njeri i zakonshëm për ata që nuk e vënë re. Ditët e tij […]

Page 1 of 7123Next ›Last »