Kuriozitete

Jobs ua kishte ndaluar fëmijëve të tij Ipadin dhe kompjuterin

Jobs ua kishte ndaluar fëmijëve të tij Ipadin dhe kompjuterin

Pavarësisht se ishte ai që ndërtoi një nga kompanitë më të mëdha në botë të teknologjisë, Steve Jobs, kishte marrë një vendim që të kufizonte rreptësisht përdorimin e tyre nga fëmijët e tij. Kur vinte puna te fëmijët, ai merrte një pamje mjaft të rreptë sa i takon përdorimit të këtyre pajisjeve teknologjike. “Independent” shkruan […]

Valixhja inteligjente

Valixhja inteligjente

Një lajm i mirë për ata që fluturojnë shpesh me avion. Së shpejti, udhëtarët nuk do të kenë nevojë të tërheqin valixhet e rënda. Një grup gjimnazistësh libanezë kanë shpikur valixhen inteligjente. Në të ardhmen e afërt, udhëtarët do të jenë në gjendje të lëvizin në aeroport të papenguar nga valixhet. Ralp Shalhoub është njëri […]

Fakte mahnitëse për trupin e njeriut

Fakte mahnitëse për trupin e njeriut

Trupi i njeriut është një sistem tepër kompleks dhe shumë i ndërlikuar, që pavarësisht studimeve ende i befason studiuesit me të rejat që zbulojnë. Çdo vit, shkencëtarët publikojnë fakte të reja dhe të çuditshme rreth trupit të njeriut. Për shembull, e dini që njeriu mund të jetojë pa ushqim për 70 ditë, por nuk mund […]

Ja cili është telefoni më i shitur në botë

Ja cili është telefoni më i shitur në botë

E dini që telefoni më i shitur në botë nuk është as një iPhone apo Galaxy? Me gati 250 milionë njësi të shitur, telefoni Nokia 1100 është aktualisht telefoni më popullor në botë. Jo vetëm kaq, Nokia 1100 është aktualisht pajisja elektronike më e shitur e të gjitha kohërave. Arsyeja e popullaritetit të tij është […]

Vullnetarët gëzojnë shëndet më të mirë se të tjerët

Vullnetarët gëzojnë shëndet më të mirë se të tjerët

Sipas një studimi të kohëve të fundit, puna vullnetare është e dobishme për zemrën, edhe pse personi mund të jetë i shtyrë në moshë. Studimi u krye me 106 adoleshentë nga Kanadaja dhe rezultatet u publikuan në revistën “Journal of the American Medical Association”. Studimi kishte si qëllim të provojë nëse punët vullnetare ndikojnë në […]

Pesë arsye pse njerëzit e suksesshëm janë më të lumtur në punë

Pesë arsye pse njerëzit e suksesshëm janë më të lumtur në punë

Gjithmonë pyesim veten se pse disa njerëz janë më të suksesshëm se ne. Çfarë kanë ata që ne nuk kemi, apo çfarë i bën ata më të veçantë se ne. Arsyet janë disa, kjo për faktin se ata i vendosin prioritetet e tyre përpara çdo gjëje tjetër. Disa nga gjërat që bëjnë ata janë: -Zgjohen herët […]

Franca i paguan ata që shkojnë me biçikletë në punë

Franca i paguan ata që shkojnë me biçikletë në punë

E përditshmja “Le Figaro”, raporton se kush udhëton me biçikletë do të paguhet. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Mjedisit, Segolene Royal , i cili tha se çdo kush që lëviz me biçikletë do të paguhet 25 cent për çdo kilometër. Rimbursimi do të paguhet nga punëdhënësi dhe ky i fundit do të […]

Kujdesuni për zemrën teksa flini

Kujdesuni për zemrën teksa flini

Në çfarë pozicioni flini? Nëse shtriheni për të fjetur barkas ose në krah të majtë, ta dini se po ushtroni një presion të lartë mbi zemrën tuaj, të cilës i duhet të vazhdojë punën si zakonisht për të furnizuar të gjithë organizmin tuaj me gjak. Nëse e bëni vazhdimisht këtë, pesha që ushtrohet mbi zemër […]

Mrekullia numerike e Kur’anit

Mrekullia numerike e Kur’anit

Hekuri dhe përshkrimi numerik dixhital i Kur’anit Pesha kimike e Izotopeve të Hekurit është 57 Emri i sures kuranore ku përmendet Hekuri dhe vetitë e tij është El Hadid. Në arabisht ndarja bëhet në këtë mënyrë ا ل ح د ي د ا Elif në alfabetin arab është me nr =1 ل Lam në alfabetin […]

Fatima El-Fihri, gruaja që themeloi universitetin e parë në botë

Fatima El-Fihri, gruaja që themeloi universitetin e parë në botë

Edhe pse Evropa, shpesh me arsye, mburret me trashëgiminë e saj kulturore, kur është në pyetje arsimimi, asnjëri nga tre universitetet më të vjetër në botë, nuk i takon Evropës. Në fakt, universiteti më i vjetër në botë është ai Kairouan (arabisht:  Al Kairauān), i cili gjendet në qytetin maroken, Fes. Universiteti në fjalë është themeluar […]