Kuriozitete

LG prezanton televizorin me trashësi sa një kartë krediti

LG prezanton televizorin me trashësi sa një kartë krediti

LG ka prezantuar shpikjen më të fundit teknologjike. Ky televizor e ka trashësinë sa një kartë krediti, vetëm 0.04 inch. Kjo është një ndër shpikjet revolucionare që mund të shkaktojë zhdukjen e televizorit tradicional. Produkti i fundit i LG mund të qëndrojë në mur falë magneteve.

Një risi e veçantë e IPhone të ri

Një risi e veçantë e IPhone të ri

Sipas shumë raporteve, Apple është duke u përpjekur për të prezantuar teknologjinë për karikim pa tela në gjeneratën e ardhshme të telefonit iPhone. Thashethemet kanë ndjekur iPhone 8, madje ende pa dalë në treg iPhone 7 këtë vit. Raportet sugjerojnë që Apple ka në plan një ridizanjim të plotë te pajisjes se re, e cila […]

Po këto i dinit?..

Po këto i dinit?..

Tuneli hekurudhor më i gjatë në botë është ai që gjendet në Sejkan, Japoni. Ky tunel është i gjatë 53 km e 850 metra. Pas tij renditet tuneli i La Manshit, i cili lidh Francën me Anglinë dhe që ka një gjatësi prej 50 kilometra e 500 metra. Qyteti më i lartë në botë është […]

Pushoni nga kompjuteri përmes këtyre shtatë trukeve

Pushoni nga kompjuteri përmes këtyre shtatë trukeve

Në ditët e sotme, njerëzit kalojnë shumë kohë pranë kompjuterit, sa për shkak të punës, sa për shkak të popullaritetit të mjeteve sociale dhe të komunikimit me të tjerët. Megjithatë, për hir të shëndetit tuaj, herë pas here duhet të pushoni nga monitori. I kemi gjetur për ju disa këshilla se si të pushoni nga […]

“emoji” me shami në kokë, propozimi interesant nga 15-vjeçarja myslimane

“emoji” me shami në kokë, propozimi interesant nga 15-vjeçarja myslimane

Një vajzë e re nga Arabia Saudite, e cila është vetëm 15 vjeç, por jeton në Gjermani, ka propozuar që të krijohen “emoji” me shami në kokë nëpër rrjetet sociale. Rayouf Alhumedhi, i ka dërguar propozimin një korporate jo-fitimprurëse “The Unicode Consortium”, për të shqyrtuar këtë, shkruan BBC. Nëse ky propozim miratohet, atëherë “emoji-t” e […]

Kujdestarët më të mirë janë gjyshërit

Kujdestarët më të mirë janë gjyshërit

Më të mirë se sa çerdhet, dhe në disa raste, më mirë sa vetë mamatë, kujdestarët më të vyer janë gjyshërit, pasi për shumicën e njerëzve janë më të besueshmit. Çdo prind do të dëshironte t’i linte fëmijët në duart e tyre, pa pasur frikën se mos do të vriten e vrapojnë te doktori. Edhe […]

Shpella që nuk ka nevojë për elektrik

Shpella që nuk ka nevojë për elektrik

Në pjesën veriore të Zelandës së Re ndodhet një rrjet shpellash, të cilat nuk kanë nevojë as për elektrik e as për sistem ndriçimi. E gjitha kjo për shkak se tavani i tyre shndrit nga mijëra krimba të vegjël ndriçues, të cilët përhapin një ndriçim të kaltër. Kjo pa dyshim është një nga shenjat e […]

Tastiera elektronike Logitech K480

Tastiera elektronike Logitech K480

Ju keni tablet, smartphone dhe kompjuter, por nuk keni një tastierë që funksionon për tre këto këto pajisje në të njëjtën kohë? Koncepti i Logitech K480, është tastiera “multi bluetooth”, e cila lejon të kryesh veprimet që dëshiron njëherësh, te secila prej këtyre pajisjeve elektronike, madje ato mund t’i poziciononi në strukturën mbajtëse, e cila […]

Ja si e thur merimanga rrjetën e saj

Ja si e thur merimanga rrjetën e saj

Edhe pse asnjëri nga ne nuk dëshiron të shohë rrjeta merimange në tavan, në shumë eksperimente është vërtetuar se këto rrjeta janë shumë të forta. A e dini si e thur merimanga një rrjetë të tillë? Sipas një lajmi të publikuar në revistën “BBC Focus”, në barkun e merimangës gjenden gjëndrat e fijeve të quajtura […]

Ja pse fëmijët qeshin

Ja pse fëmijët qeshin

Lumturi? Ëmbëlsi? Fëmijët buzëqeshin për të bërë për të qeshur prindërit. Në revistën shkencore “Plos One”, një ekip ekspertësh në informatikë, robotikë dhe psikologjinë e zhvillimit, konfirmojnë atë që pjesa më e madhe e prindërve e dyshonte. Kur fëmijët qeshin e bëjnë me një objektiv, të marrin një buzëqeshje në këmbim nga personi që kanë […]