Kuriozitete

7 qytetet më të gjelbra në botë

7 qytetet më të gjelbra në botë

Pemët dihen se janë mushkëria e qytetit dhe e bëjnë jetën tonë më të shëndetshme. Ato përmirësojnë cilësinë e ajrit, bëjnë hije duke ju mbrojtur nga rrezet e nxehta dhe ju sigurojnë cilësi më të mirë të jetës. Hapësirat e gjelbra po kthehen në të detyrueshme anekënd botës. Shkencëtarët e Institutit të Teknologjisë në Massachusetts […]

Arabia Saudite, plane për ndërtimin e një qyteti zbavitës

Arabia Saudite, plane për ndërtimin e një qyteti zbavitës

Arabia Saudite ka shpalosur plane për të ndërtuar një qytet zbavitës buzë Riadit, i cili do të jetë 50 herë i madhësisë së Gjibraltarit. Atraksioni 334 kilometra katror – pothuajse i të njëjtës madhësi si Las Vegas – do të ofrojë aktivitete kulturore, sportive dhe zbavitëse – përfshirë edhe një park “Safari: dhe një “Six […]

10 orët më të famshme në botë

10 orët më të famshme në botë

Nga “Big Ben”, pa diskutim më e njohura në botë, deri në Kuala Lumpur. Janë shndërruar në “ikona”, të cilat mes të tjerash tregojnë kohën. Dikur shërbenin ekskluzivisht për të treguar kalimin e orëve, sot funksioni i tyre është vetëm monumental: janë orët më të bukura në botë, të kërkuara dhe fotografuara nga turistë të […]

Njeriu me krahë të artë

Njeriu me krahë të artë

Xhejms Harrison nuk është një dhurues gjaku dosido. Në “karrierën” e tij ka shpëtuar jetën e më shumë se 2 milionë fëmijëve falë një veçantie në gjakun e tij, duke e merituar nofkën “njeriu me krahë të artë”. Historia e tij është publikuar nga CNN. I moshuari nga Australia, i cili tani është 78 vjeç, […]

Pse qeshin fëmijët?

Pse qeshin fëmijët?

Të gjithë i shohim fëmijët që qeshin e gëzojnë shumë. Teksa i shohim bëjmë pyetjen se përse ata qeshin? Nga revista shkencore “Plos One” një ekip ekspertësh në informatikë, robotikë dhe psikologjinë e zhvillimit, konfirmojnë dyshimin më të madh të prindërve. Kur fëmijët qeshin e bëjnë atë me një qëllim dhe qëllimi është të marrin […]

LG prezanton televizorin me trashësi sa një kartë krediti

LG prezanton televizorin me trashësi sa një kartë krediti

LG ka prezantuar shpikjen më të fundit teknologjike. Ky televizor e ka trashësinë sa një kartë krediti, vetëm 0.04 inch. Kjo është një ndër shpikjet revolucionare që mund të shkaktojë zhdukjen e televizorit tradicional. Produkti i fundit i LG mund të qëndrojë në mur falë magneteve. Share

Një risi e veçantë e IPhone të ri

Një risi e veçantë e IPhone të ri

Sipas shumë raporteve, Apple është duke u përpjekur për të prezantuar teknologjinë për karikim pa tela në gjeneratën e ardhshme të telefonit iPhone. Thashethemet kanë ndjekur iPhone 8, madje ende pa dalë në treg iPhone 7 këtë vit. Raportet sugjerojnë që Apple ka në plan një ridizanjim të plotë te pajisjes se re, e cila […]

Po këto i dinit?..

Po këto i dinit?..

Tuneli hekurudhor më i gjatë në botë është ai që gjendet në Sejkan, Japoni. Ky tunel është i gjatë 53 km e 850 metra. Pas tij renditet tuneli i La Manshit, i cili lidh Francën me Anglinë dhe që ka një gjatësi prej 50 kilometra e 500 metra. Qyteti më i lartë në botë është […]

Pushoni nga kompjuteri përmes këtyre shtatë trukeve

Pushoni nga kompjuteri përmes këtyre shtatë trukeve

Në ditët e sotme, njerëzit kalojnë shumë kohë pranë kompjuterit, sa për shkak të punës, sa për shkak të popullaritetit të mjeteve sociale dhe të komunikimit me të tjerët. Megjithatë, për hir të shëndetit tuaj, herë pas here duhet të pushoni nga monitori. I kemi gjetur për ju disa këshilla se si të pushoni nga […]

“emoji” me shami në kokë, propozimi interesant nga 15-vjeçarja myslimane

“emoji” me shami në kokë, propozimi interesant nga 15-vjeçarja myslimane

Një vajzë e re nga Arabia Saudite, e cila është vetëm 15 vjeç, por jeton në Gjermani, ka propozuar që të krijohen “emoji” me shami në kokë nëpër rrjetet sociale. Rayouf Alhumedhi, i ka dërguar propozimin një korporate jo-fitimprurëse “The Unicode Consortium”, për të shqyrtuar këtë, shkruan BBC. Nëse ky propozim miratohet, atëherë “emoji-t” e […]

Page 1 of 23123Next ›Last »