Kryetitujt

BEDËR: Aspekte të përbashkëta në kulturën turke dhe shqiptare

Departamenti i Gjuhës dhe Letërsisë Turke  në Universitetin Hëna e Plotë-BEDËR në bashkëpunim me Universitetin e Prizrenit, Universitetin e Tiranës, Qendrën Kulturore “ Yunus Emre”, organizuan Konferencën Ndërkombëtare në Gjuhë dhe Letërsi  me temë “Aspekte të përbashkëta në kulturën turke dhe shqiptare”. Studiues dhe akademikë nga Shqipëria, Turqia, Kosova, Maqedonia dhe Azerbajxhani kanë referuar mbi […]

Fëmijëri e humbur rrugëve të metropolit!

Fëmijëri e humbur rrugëve të metropolit!

nga Ferit LIKA – Doni një kaush bajame? Kur ti i jep disa të holla dhe i thua: – Merri kaushët e shiti përsëri. Ajo kurrsesi nuk e bën një gjë të tillë, por të lë dy tre kaushë në tavolinë  dhe thotë: – Merri! Ti i bleve. Dhe largohet me nxitim. Ky është dialogu […]

Ballkani tepër i ngadaltë për të ndihmuar personat me aftësi të kufizuara

Personat me aftësi të kufizuara fizike në Ballkan vazhdojnë të përballen me vështirësi në arritjen e një prej të drejtave themelore të njeriut. Pavarësisht nga ligjet në vende të caktuara e përpjekjet mbarë-rajonale për të rritur njohjen e problemit, grupet civile e zyrtarë të qeverisë bien dakort se Evropa Juglindore mbetet pas në ofrimin e […]

Hyrja në tre muajt e bekuar

Nga: Dorian Demetja Koha dhe vendi, të gjithë vlerën dhe shenjtërinë e tyre e marrin sepse ashtu dëshiron Allahu. Kjo dëshirë hyjnore përfshin mijëra urtësi për krijesat. Veçanërisht, ato ngjarje që ndodhin brenda asaj kohe dhe vendi, i fitojnë këtyre një rëndësi të veçantë. Shenjtëria e disa aspekteve të kohës në Islam është një mënyrë […]

Nata e shënuar Regaib

Nata e shënuar Regaib

Më 24 maj 2012 është Nata e shënuar Regaib, e cila në gjuhën arabe është shumësi i fjalës “ragibe”, që do të thotë dëshirë, prirje, interesim. Besohet se në këtë natë, mëshira, ndihma dhe bujaria e Allahut shpërndahen me të tepërt. Nata e shënuar Regaib, sipas kalendarit hënor, është nata duke u gdhirë xhumaja e parë […]

22 maj, ditë zie kombëtare, flamujt ulen në gjysmështizë

Qeveria e Shqipërisë shpalli datën 22 maj, Ditë Zie Kombëtare, për të nderuar kujtimin e viktimave të aksidentit tragjik të Himarës, ku humbën jetën 13 persona dhe u plagosën 22 të tjera. Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave, të martën në të gjitha institucionet, shtetërore dhe publike të Shqipërisë, flamuri kombëtar, do të ulet në […]

Tragjedia në Himarë, KMSH ngushëllon familjarët e viktimave

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë u ka shprehur ngushëllimet familjarëve të viktimave të  aksidentit të ndodhur pasditen e së hënës në aksin Himarë-Sarandë, ku sipas raportimeve zyrtare një autobus me 33 studentë nga Elbasani në bord ka rënë në humnerë, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 12 personave dhe plagosjen e dhjetëra të tjerëve. Në mesazhin e […]

Mbahet mbledhja e parë e Këshillit Botues të KMSH-së

Në ambientet e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë u mbajt sot mbledhja e parë e Këshillit Botues të KMSH-së. Në mbledhjen e parë të kësaj strukture të re, z. Ali Zaimi, kancelar i KMSH-së theksoi se ky takim shërben për të marrë në shqyrtim botimet ekzistuese dhe pasurimin e literaturës islame në shqip me tituj të […]

Pukë, simpozium për netët e mëdha

Në prag të ardhjes së netëve të mëdha, Myftinia Pukë organizoi simpoziumin “Mirësitë e netëve të mëdha Regaib, Beraet dhe Miraxh”. Në fajlën e hapjes, anëtari i Këshillit të Myftinisë Pukë z. Afrim Laci, bëri një përshkrim të përgjithshëm historik mbi respektimin e netëve të mëdha nga myslimanët pukjanë, ku siç tha ai, netët e mëdha […]

Tiranë, mbahet Olimpiada e Lëndëve Fetare

Në ambientet e Medresesë së Tiranës u mbajt sot Olimpiada e Lëndëve Fetare për vitin 2012. Nxënësit më të mirë të institucioneve arsimore të Komunitetit Mysliman morën pjesë sot në Olimpiadën e Lëndëve Fetare, për të testuar njohuritë e tyre të përvetësuara gjatë një viti në lëndët Kuran, Adaid dhe Fikh. Në këtë aktivitet të […]