Intervista

Rasim Vrioni: Pa besim do të ishim thjesht makineri pune

Rasim Vrioni: Pa besim do të ishim thjesht makineri pune

Bashkëbisedimi ynë me dr. Rasimin, nuk ishte edhe aq i lehtë, sepse të realizosh një intervistë me një person që ka një bagazh të madh njohurish, është e pamundur që gjithçka ta përmbledhësh në disa rreshta. Gjithsesi synimi ynë përmes kësaj interviste ishte të paraqesim Rasimin si besimtar, por pa e shkëputur plotësisht prej profesionit […]

Sidrit Bejleri: Edhe politikanët e VIP-at kanë nevojë për Zotin

Sidrit Bejleri: Edhe politikanët e VIP-at kanë nevojë për Zotin

Këngëtari Sidrit Bejleri, një nga emrat më të dashur të muzikës shqiptare e sidomos të performancave live, është një nga artistët më besimtarë. Ai flet me dashuri për fenë dhe sigurisht për agjërimin. Siç i ka hije një myslimani të vërtetë, Sidriti rrëfen me përulësi për muajin e shenjtë. Ai na tregoi se kur ka qenë […]

H. Selim Muça: Si agjëronim në komunizëm dhe provokimet që na bënin

H. Selim Muça: Si agjëronim në komunizëm dhe provokimet që na bënin

Nga: NISIDA KNEZI Ditët e nxehta të kësaj vere bëhen edhe më të vështira, shumë më të vështira madje, për të gjithë besimtarët myslimanë e mbi të gjitha për ata që agjërojnë. Këtë herë Ramazani ka përkuar me muajt korrik-gusht dhe 30 ditët e parashikuara me kalendar janë vërtet një sakrificë. E teksa jemi pikërisht […]

Durrës, Stamboll, Nju Jork – Intervistë me Linda K.

Durrës, Stamboll, Nju Jork – Intervistë me Linda K.

Gjithmonë kam besuar në Zot, por kur isha në gjimnaz pata ëndrra që më motivuan të kërkoja më shumë rreth Islamit dhe lutjeve. Njohurinë më të madhe e mora kur vajta në Turqi. Kur isha në Stamboll pata një rrjet të mirë mbështetjeje prej librash, dijetarësh, shokësh dhe resurseve të tjera që më ndihmuan të […]

Ambasadori i Palestinës, Massalha: Asnjëherë s’e kam ndjerë veten të huaj në Shqipëri

Ambasadori i Palestinës, Massalha: Asnjëherë s’e kam ndjerë veten të huaj në Shqipëri

Ambasadori i Palestinës në Shqipëri, z. Issam Massalha, në këtë intervistë për revistën “Drita Islame” shpreh për të parën herë përshtypjet e tij për Shqipërinë dhe shqiptarët gjatë dy viteve të qëndrimit të tij në vendin tonë. Ai tregon gjithashtu marrëdhëniet e ngrohta e miqësore mes dy shteteve dhe vendeve tona që i kanë rrënjët […]

Zyhdi Dervishi: Përmbysja e sistemit të vlerave është kanceri që po e gërryen shoqërinë shqiptare

Zyhdi Dervishi: Përmbysja e sistemit të vlerave është kanceri që po e gërryen shoqërinë shqiptare

Sociologu i njohur Prof. Dr. Zyhdi Dervishi vjen në intervistën “Start 19 +1”. Ndërsa flet për krizën në shoqërinë shqiptare, ai thekson para së gjithash, krizën shpirtërore, e cila tejkalohet më me vështirësi. Të heqësh dorë nga një libër i mirë, thotë ai, është sikur të heqësh dorë nga një fener që ndriçon një copë […]

Sepse jeta është më e bukur kur e ndan me të tjerët

Sepse jeta është më e bukur kur e ndan me të tjerët

Gjërat e vogla janë ato që më shpesh na gëzojnë apo na hidhërojnë. E tërë jeta jonë ndërtohet me to, sepse rrallë na takon të ndeshemi me gjëra të mëdha. Mjafton që e përditshmja jonë të jetë e mbushur me gjëra të vogla, të bëra me dashuri… Duke qenë se çdo vit për kompaninë ALBtelekom […]

Përballë dilemës së një diplome…

Përballë dilemës së një diplome…

Dilema më e madhe e një maturanti është drejtimi që ai do të marrë për vazhdimin e studimeve të tij, për jetën e tij. Cila nga këto pyetje mund të renditet e para për nga rëndësia për të na ndihmuar për një zgjedhje të mirë? Të zgjedh një universitet publik apo privat, një universitet me […]

Kampionati i xhamive të kryeqytetit, flet Myftiu i Tiranës Ylli Gurra

Kampionati i xhamive të kryeqytetit, flet Myftiu i Tiranës Ylli Gurra

Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra tregon për organizimin e kampionatit të mini-futbollit të xhamive në kryeqytet. Për herë të parë 8 skuadra u përballën me njëra-tjetrën. Fiton rruga e Kavajës. Një kampionat i rrallë mini-futbolli është zhvilluar këtë muaj në Tiranë. Javën e kaluar, ai u mbyll me një fitues që rrëmbeu edhe kupën e […]

Xhamia e Mirahorit drejt restaurimit

Xhamia e Mirahorit drejt restaurimit

E harruar prej 15 vitesh, tashmë Xhamia e Iljaz Bej Mirahorit në Korçë, një monument kulture i kategorisë së parë, do restaurohet. Ndërtesa shekullore që daton prej vitit 1484, me vlera historike, kulturore, fetare, por edhe arkitektonike, u ka rezistuar viteve aq sa ka mundur. Reshjet e këtij dimri, sollën çarjen e mureve, rënien e […]