Foto

Program festiv me rastin e Kurban Bajramit

Program festiv me rastin e Kurban Bajramit

Medreseja e Tiranës organizoi mbrëmjen e djeshme një program festiv me rastin e Kurban Bajramit. Në programin festiv të organizuar në ambientet e Medresesë morën pjesë kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë z. Skender Bruçaj, prefekti i Tiranës z. Sadi Vorpsi, kryetari i Komitetit Shtetëror për Kultet, z. Ilir Hoxholli, rektori i Universitetit Bedër Dr. […]

Xhamia e parë dizenjuar nga një grua

Xhamia e parë dizenjuar nga një grua

Xhamia Shakirin është xhamia e parë dizajnuar nga një grua. Xhamia është ndërtuar në Stamboll dhe ka një stil dhe bukuri të veçantë. Stili është një kombinim i dizajnit bashkëkohorë dhe modern. Xhamia me kapacitet 500 persona është dizenjuar dhe projektuar nga Zeynep Fadıllıoğlu. Ajo është e famshme në dizenjimin e dyqaneve, restoranteve dhe hoteleve […]

Programi festiv 2014 në Berat

Programi festiv 2014 në Berat

Programi festiv 2014 “Profeti Muhamed a.s. – Krenaria e Njerëzimit” u zhvillua edhe në Berat, të martën e 22 Prillit. Në program morën pjesë: Dorian Demetja, Drejtori i Burimeve Njerëzore në Komunitetin Mysliman, Drejtori i Kabinetit në KMSH Oltion Kola, Kryetari i Bashkisë së Beratit z. Fadil Nasufi, Sekretar i Përgjithshëm i qarkut të Beratit z. […]

101 vjetori i Pavarësisë vjen ndryshe në Medresenë e Tiranës

101 vjetori i Pavarësisë vjen ndryshe në Medresenë e Tiranës

101 vjetori i i Pavarësisë së Shqipërisë një ditë e veçantë kjo për të gjithë shqiptarët, solli një atmosferë festive në ambientet e Medresesë së Tiranës. Me rastin e kësaj ngjarjeje të rëndësishme në historinë e vendit, Medreseja e Tiranës organizoi një program festiv, ku morën pjesë nxënës e mësues si dhe të shumë të […]

50 xhamitë më të bukura në botë

50 xhamitë më të bukura në botë

Gazeta e njohur The Huffington Post, në tetor 2013 sjell për lexuesit online 50 xhamitë më të bukura në botë, mes të cilave edhe xhamia e plumbit në Shkodër. Xhamia e Plumbit në Shkodër, renditet në vendin e 37 para xhamisë Vahsiz Khan në Lahore të Pakistanit dhe pas xhamisë Jami Ul Alfar në Sri […]

Kurban Bajrami në Elbasan (FOTO LAJM)

Kurban Bajrami në Elbasan (FOTO LAJM)

Gjatë përgatitjeve të sheshit për faljen e Kurban Bajramit 2013 (FOTO LAJM)

Gjatë përgatitjeve të sheshit për faljen e Kurban Bajramit 2013 (FOTO LAJM)

  Komuniteti Mysliman i Shqipërisë falenderon të gjithë stafin organizator, të cilët kanë filluar punën që në 12:00 të natës, deri në mëngjes. Falja e Kurban Bajramit 2013 në Tiranë, ashtu si dhe çdo vit, pritet të sjellë me mijëra besimtarë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. 15 tetor 2013

Haxhinjtë shqiptarë në Mekë

Haxhinjtë shqiptarë në Mekë

Haxhi 2013  

Falja e Fitër Bajramit 2013 (FOTO)

Falja e Fitër Bajramit 2013 (FOTO)

Mijëra besimtarë myslimanë si asnjëherë tjetër mëngjesin e së enjtes kanë mbushur bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të falur e festuar Fitër Bajramin. 8 Gusht 2013

10 ditët e fundit të Ramazanit dhe Nata e Kadrit, simpozium në Universitetin Bedër (FOTO LAJM)

10 ditët e fundit të Ramazanit dhe Nata e Kadrit, simpozium në Universitetin Bedër (FOTO LAJM)

Qendra Kërkimore Zhvillimore për Studime Islame në Universitetin Bedër, organizoi paraditen e sotme (29 Korrik 2013) një simpozium mbi 10 ditët e fundit të ramazanit dhe Natën e Kadrit.

Page 1 of 15123Next ›Last »