Nga vetë jeta

Endësi

Endësi

Nga: Xhynejd Suavi Dola në rrugë për të dhënë orën e parë të mësimit në fakultet. Kisha veshur kostumin e ri dhe në dorë mbaja çantën me të njëjtën ngjyrë. Duke ecur drejt parkingut ku kisha lënë makinën, në çast e gjeta veten të shtrirë përdhe. Me siguri isha i tensionuar dhe nuk e kisha […]

Vizitori

Vizitori

Nga: Xhynejd Suavi Makina frenoi dhe më la ballëpërballë me këto vende që ishin krejt të panjohura për mua. Bora që nisi të binte papritmas, e mbuloi plotësisht xhamin e përparmë të makinës dhe mund të shihje nga jashtë vetëm nëpërmjet xhamave anësore. Megjithëse ishim ende në fillim të dimrit, u gënjeva nga koha e […]

Akrobati

Akrobati

Nga: Hasan Arllati Në kohën e lulëzimit të plotë të monizmit, në qytetin tonë jetonte një akrobat. E veçanta e këtij akrobati, që e bënte të dallohej nga akrobatët e tjerë të shumtë (sepse ishte koha e tyre), qëndronte në atë se ishte më i vogli dhe më shkathëti nga gjithë të tjerët. Si i […]

Gostia

Gostia

Nga: Xhynejd Suavi  -Po të mos vinit ju, s’do të kishte njeri të më trokiste në derë, -thoshte gruaja e moshuar tek i qeraste me qumësht vizitorët e saj. -Sikur ta dinit sa më gëzuat…  Gruaja e shkretë, e cila jetonte në një shtëpi dërrase të vjetër si ajo vetë e që kishte nisur të […]

Mikrobusi

Mikrobusi

 Nga: Xhynejd Suavi Sapo e pashë, e vura re se ishte me ngut. As që ia vinte veshin shiut që binte me rrebesh dhe, megjithëse trupin e kishte të kërrysur, vraponte sa majtas-djathtas. Iu afrova dhe e pyeta: – Mos keni ndonjë hall, nëne? M’u përgjigj me një buzëqeshje të ngrohtë: – Jam e huaj […]

Shuplaka

Shuplaka

Nga: Xhynejd Suavi  Mësuesi i zellshëm mbaroi mësimin dhe duke dalë nga klasa vuri re se njëri nga nxënësit e pengoi qëllimisht shokun. Vogëlushi i rrëzuar u vra dhe nisi të qante. Ai ishte nxënësi që kishte më përzemër mësuesi. Ky, pasi e ngriti në këmbë atë, i shkundi rrobat dhe e nisi për në […]

Tullumbacja

Tullumbacja

Nga: Xhynejd Suavi Vogëlushi nuk e fshihte dot habinë tek shkonte i magjepsur pas shitësit të tullumbaceve. Ajo që e çudiste më shumë atë ishte sesi ai shitës arrinte t’i ngrinte gjithë ato tullumbace aq të bukura, të cilat mendonte se “nuk i nxinte dot as shtëpia jonë”. Kur ndalej për të pushuar shitësi, ndalej […]

Foshnja

Foshnja

Nga: Xhynejd Suavi Gruaja e re ishte magjepsur nga bukuria e foshnjës, e cila dukej si një kartolinë, me flokët e verdha kaçurrela, sytë e mëdhenj të kaltër dhe buzët e vockla të kuqe. Për gruan ishte vogëlushja më e dashur që kishte parë ndonjëherë. Ajo u përkul për t’i puthur me kënaqësi faqet e […]

Një kujtim

Një kujtim

Nga: Xhynejd Suavi   Kur isha i vogël, sa herë që ngrihesha nga shtrati, shihja jastëkët e sfungjerët përdhé dhe e qortoja shpesh nënën time për çrregullsinë e saj. U rrita, u martova dhe tani kam një djalë të vogël si drita. Im bir duhet të më ketë ngjarë mua, ngaqë natën lëviz shumë dhe […]

Dëshirat e plakut

Është mirë të mësojmë nga ngjarja e një të moshuari. Ndodhia në fjalë zgjon interesim, ofron dobi dhe mësime. Një plak i shtyrë në moshë gjendej i shtrirë në shtratin e vdekjes. Rreth tij ishin tubuar anëtarët e familjes, të afërmit dhe miqtë. Momentet e fundit të vdekjes… qimet e bardha i kishin mbuluar kokën, shenjat […]