Vendi

Konferenca e imamëve të Shkodrës: “Së bashku kundër thirrjeve të shejtanit”

Ditën e shtunë, më 14 janar 2012, është zhvilluar konferenca e parë e imamëve të Shkodrës me temë: “Së bashku kundër thirrjeve të shejtanit”. Konferenca ka nisur me këndimin e disa ajeteve kur’anore nga teologu Agim Hoxha, imam i xhamisë Boks. Më pas, në fjalën e rastit të mbajtur para imamëve, Myftiu Imam Muhamed Sytari […]

Ambasadori i ri i Hungarisë, vizitë në KMSH

Ambasadori i ri i Hungarisë në Shqipëri Janos Huszar, vizitoi sot Kryetarin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Haxhi Selim Muça. Fillimisht kryetari Muça e njohu ambasadorin hungarez me Komunitetin Mysliman dhe funksionin e tij. Ndërkohë që ambasadori Huszar u interesua të njohë Komunitetin Mysliman si dhe myslimanët në Shqipërisë, pasi siç tha ai, “Nëse nuk […]

KMSH shpërndan falas gazetën “Drita Islame”

KMSH shpërndan falas gazetën “Drita Islame”

Me rastin e hapjes së librarisë “Miqtë e Librit” si dhe me daljen e numrit të parë të revistës “Drita Islame”, janë shpërndarë gazeta falas për të gjithë kalimtarët. Në çadrën e ngritur para godinës së KMSH-së njerëzit janë interesuar për gazetën dhe revistën. Po ashtu një pjesë e madhe e tyre janë ndalur edhe […]

Përurohet libraria më e re në kryeqytet “Miqtë e Librit”

“Miqtë e Librit” është libraria më e re në kryeqytet, përurimi i së cilës u bë paraditen e sotme , si e para librari e cila mbledh të gjitha botimet e shtëpive botuese islame në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe më gjerë. Përveç librave islamë ajo përmban edhe botime nga fusha e letërsisë, historisë, kulturës, artit, […]

Del në treg numri i parë i revistës “Drita Islame”

KOPERTINA E REVISTES Doli në treg numri i parë i revistës “Drita Islame”, një revistë fetare, sociale e kulturore. Ajo vjen në vazhdën e gazetës me po të njëjtin emër, por me një larmishmëri rubrikash e temash. Si një mjet i fuqishëm informues dhe praktik “Drita Islame” ka një mision të lartë shoqëror e kombëtar: atë […]

21 vjet nga rihapja e xhamisë Et’hem Beu

21 vjet nga rihapja e xhamisë Et’hem Beu

“Duan ta shuajnë dritën e Zotit me propagandën e tyre…, por nuk do t’ia arrijnë qëllimit.”  (Kurani) Para 21 vjetësh më 18 janar 1991, pas afro tre dekadash ndalimit të besimit në Shqipëri, në Tiranë do të rihapej xhamia simbol e Et’hem Beut, nga një grup nismëtarësh myslimanë si  Xhavit e Iljaz Alimehmeti, Ramazan Rysheku, […]

Dyfishohen adresat kombëtare të web-it

Rritet në mënyrë  të ndjeshme numri i adresave të internetit që përfundojnë me prapashtesën .al, identifikuese të Shqipërisë.  Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, njoftoi dje se numri i web-eve shqipe ka arritur në 8.000 në fund të vitit 2011 nga 4800 që ishte në fund të  2010. Sipas të përditshmes “Shqip”, rritja e shpejtë […]

Marrëdhëniet kristiano-islame, Augusto Negri viziton Myftininë Shkodër

Paraditen e sotme, më 14 janar 2012, drejtori i “Centro F. Peirone” për Studimet dhe Marrëdhëniet Kristiano-Islame, nga Arqidioqeza e Torinos, ka vizituar Myftininë e Shkodrës. Ai shoqërohej nga nga  Paolo Girola, kryeredaktor i shërbimeve gazetareske në Rai, Torino. Në këtë vizitë, ai është pritur nga Myftiu i Shkodrës Imam Muhamed Sytari. Gjatë takimit, miqtë […]

Kryetari Haxhi Selim Muça pret Myftiun e Kosovës

Kreu i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Haxhi Selim Muça, priti sot në një takim Myftiun e Kosovës, z. Naim Tërnava, i shoqëruar nga shefi i kabinetit të tij, z. Ejup Ramadani. Në takimin e ngrohtë e vëllazëror, z. Muça dhe z. Tërnava, biseduan për Haxhin 2011, mbarëvajtjen e tij si dhe për xhaminë e madhe […]

Besimtarët falin namaz në Kodrën e diellit

Në Kodrën e Diellit ditën e diel është falur namazi i drekës. Siç shihet nga fotografia disa dhjetëra besimtarë i kanë lënë skitë anash dhe kanë filluar faljen e namazit të drekës në orën 12.00. Pas faljes s namazit ata kanë vazhduar skitë. Kjo është edhe një argument se në Kodrën e Diellit ka nevojë […]