Vendi

Personalitete të vendit urojnë Fitër Bajramin

Personalitete të vendit urojnë Fitër Bajramin

Drejtues të lartë të shtetit dhe personalitete të jetës fetare, politike e shoqërore, kanë vizituar selinë e Komunitetit Mysliman për të uruar besimtarët me rastin e Fitër Bajramit. Për të përcjellë mesazhet e urimit në Komunitetin Mysliman ishin: Presidenti i Shqipërisë, z. Bujar Nishani, Kryetari i Parlamentit, z. Ilir Meta, Kryebashkiaku i Tiranës, z. Erion […]

KMSH hap fushatën “Dhuro një libër për një çast lirie”

KMSH hap fushatën “Dhuro një libër për një çast lirie”

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka hapur fushatën e dhurimit të librave për pasurimin e bibliotekave të institucioneve të vuajtjes së dënimit në vend. Çdo institucion riedukimi ka një bibliotekë si pjesë përbërëse të tij, e cila ka një fond me libra. Por edhe pse aktualisht ato numërojnë plot tituj, bibliotekat mund dhe duhet të pasurohen […]

Bashkë kundër ekstremizmit të dhunshëm

Bashkë kundër ekstremizmit të dhunshëm

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Skender Bruçaj mori pjesë ditën e mërkurë në konferencën: “Bashkë Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm”, e zhvilluar në Elbasan nga OSBE-ja në bashkëpunim me myftininë e këtij rrethi. Gjatë fjalës së tij, Kryetari Brucaj, pohoi se ndër breza është përcjellë një frymë bashkëpunuese ndërmjet komuniteteve, e cila vazhdon të […]

Një grup studiuesish gjermanë, vizitë në KMSH

Një grup studiuesish gjermanë, vizitë në KMSH

Një grup studiuesish gjermanë nga Instituti për Studime Politike dhe Sociale në landin e Baden-Wuerttemberg, Gjermani kanë zhvilluar një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë. Ata janë pritur nga Drejtori i Kulturës Dr. Genti Kruja dhe Drejtori i Kabinetit z. Kelmend Nezha. Vendi ynë ka tërhequr vëmendjen e këtyre studiuesve, nisur nga harmonia e bashkëjetesa […]

Kryetari Bruçaj pret një delegacion nga Kuvajti

Kryetari Bruçaj pret një delegacion nga Kuvajti

Kryetari i KMSH-së, H. Skender Bruçaj, priti një delegacion nga Shteti i Kuvajtit, ku ishin të pranishëm Muhamed Jalahma, sekretar i përgjithshëm i sekretariatit të vakëfeve, Ibrahim Salih, drejtor i përgjithshëm i “Zekat House”, Khalid Essa Al-Oud, asistent menaxher në “Zekat House”, Adel Al-Jeri, drejtor i departamentit me jashtë në “Zekat House”, si dhe përfaqësues […]

Ndërron jetë Kryetari i Nderit të KMSH-së, Haxhi Selim Muça

Ndërron jetë Kryetari i Nderit të KMSH-së, Haxhi Selim Muça

Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi… Sot ka ndërruar jetë dhe është nisur për në botën e amshuar një prej drejtuesve më të spikatur të myslimanëve shqiptarë, Haxhi Selim Muça. Haxhi Selimi ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Tiranë në moshën 80 vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë prej së cilës vuante […]

Kryetari Bruçaj: Njerëzit e fesë promovojnë vlera humane

Kryetari Bruçaj: Njerëzit e fesë promovojnë vlera humane

Kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Skender Bruçaj mori pjesë në konferencën me temë “Luftëtarët e huaj terroristë dhe itineraret e parregullta të emigrimit: parandalimi dhe aftësia për të reaguar”, të mbajtur në Durrës Kreu i KMSH-së në këtë aktivitet theksoi kontributin e njerëzve të fesë në promovimin e vlerave humane dhe rëndësinë e bashkëpunimit mes […]

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot festën e Kurban Bajramit. Ceremonia e Bajramit u organizua si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku mijëra besimtarë myslimanë kanë falur namazin e Kurban Bajramit dhe qindra mijëra të tjerë kanë festuar dhe kryer faljen në sheshet e çdo qyteti të vendit. Festimet e Kurban Bajramit kanë filluar që […]

Imami i Qabes përfundon vizitën e tij në Shqipëri

Imami i Qabes përfundon vizitën e tij në Shqipëri

Imami i Qabes, Xhamisë së Shenjtë në Mekë, Shejh Salih Al Talib, është përcjellë sot në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” nga Kryetari i KMSH-së, z. Skender Bruçaj dhe drejtues të tjerë të Komunitet Mysliman të Shqipërisë. Kryetari i KMSH-së e falënderoi z. Al Talib për vizitën. “Ishte kënaqësi të kishim një mysafir të veçantë për […]

Presidenti Nishani uron Fitër Bajramin

Presidenti Nishani uron Fitër Bajramin

Gëzuar Bajramin! Të nderuar besimtarë muslimanë, Është kënaqësi e jashtëzakonshme për mua që festës Tuaj, lumturimit Tuaj, devocionit Tuaj, në këtë ditë të shënuar, t’i bashkoj përunjësisht urimin tim, Për shumë vjet gëzuar Bajramin e shenjtë, këtë festë madhështore të muslimanëve, këtë mundësi të mrekullueshme që na afron me njëri-tjetrin dhe me Zotin, që na […]

Page 1 of 85123Next ›Last »