Lajme

Xhamia e re e Tiranës, Kryetari Muça takon kryebashkiakun Basha

Xhamia e re e Tiranës, Kryetari Muça takon kryebashkiakun Basha

Një përfaqësi e Komunitetit Mysliman e kryesuar nga Kryetari H. Selim Muça është pritur me  06.10.2011 në një takim nga Kryebashkiaku i Tiranës, z. Lulzim Basha. Pasi e falënderoi për pritjen dhe e uroi përzemërsisht për detyrën e tij fisnike në shërbim të komunitetit kryeqytetas, z. Muça e njohu z. Basha me vendimin e institucionit për […]

Mblidhet Këshilli i Përgjithshëm i KMSH-së

Mblidhet Këshilli i Përgjithshëm i KMSH-së

Këshilli i Përgjithshëm i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë është mbledhur me datë 2 tetor 2011, në mbledhjen e tij të zakonshme, në ambientet e Medresesë së Tiranës, ku ka konstituuar anëtarët e rinj të dalë nga zgjedhjet e zhvilluara në çdo myftini të Republikës së Shqipërisë për një mandat katër vjeçar. Pas prezantimit dhe betimit […]

Haxhinjtë shqiptar nisen për në Arafat

Haxhinjtë shqiptar nisen për në Arafat

Pas kalimit të natës së tetë në mina, të gjithë haxhinjtë nga Shqipëria janë drejtuar për në Arafat, bazuar në thënien e profetit haxhi është arafat. Pas faljes së namazit të drekës dhe ikindisë,  haxhinjtë kanë dëgjuar predikimin e kësaj dite të shënuar. Në fjalën e tij nënkryetari  Komunitetit Mysliman të Shqipërisë z. Bujar Spahiu […]

Kurban Bajrami, mblidhet kryesia KMSH-së

Kurban Bajrami, mblidhet kryesia  KMSH-së

Me rastin e Kurban Bajramit, kryesia e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë së bashku me myftinjtë e rretheve kanë mbajtur të mërkurën mbledhjen e rastit. Në këtë mbledhje, të drejtuar nga Kryetari H. Selim Muça, është diskutuar në lidhje me projektet e KMSH-së me rastin e Kurban Bajramit. Në fjalën e tij, kreu i institucionit, H. […]

Haxhinjtë nga Shqipëria, miq në Shtëpinë e Zotit

Haxhinjtë nga  Shqipëria, miq në Shtëpinë e Zotit

308 haxhinj shqiptarë ndodhen prej katër ditësh në qytetin e shenjtë të Mekës, në shoqërinë e miliona besimtarëve myslimanë nga mbarë bota për të kryer ritualin vjetor të Haxhit.  Haxhinjtë shqiptarë janë akomoduar në hotelin “Menazil Al Ain” ne lagjen Azizije të Mekës. Gjendja e tyre shëndetësore paraqitet e mirë. Në çdo moment ata kanë pranë kujdesin e dy mjekëve specialistë […]

Mbi 1.5 milion besimtarë në Haxh

Mbi 1.5 milion besimtarë në Haxh

Miliona myslimanë nga e mbarë bota kanë shkuar në Arabinë Saudite për të kryer Haxhin. Autoritetet saudite në Xhide njoftojnë se mbi 1.5 milionë myslimanë kanë hyrë në vendet e shenjta për të kryer ritualin e përvitshëm të Haxhit. Gjithashtu nga agjencia shtetërore SPA njofton se numri i haxhinjëve që kanë mbërritur ditën e shtunë […]

Kukës, simpozium për vlerat e Haxhit dhe Kurbanit

Kukës, simpozium për vlerat e  Haxhit dhe Kurbanit

“Haxhi, Kurbani dhe vlerat e tyre universale”, kjo është tema e simpoziumit të mbajtur të martën në Kukës. Simpoziumi në fjalë vjen në kuadër të aktiviteteve në lidhje me Haxhin dhe Kurbanin.  Aktiviteti i mbajtur në sallën e Pallatit të Kulturës të qytetit, ka filluar me këndimin e një pjesë kur’anore dhe më pas simpoziumin […]

Shqiptaret nisen për haxh

Shqiptaret nisen për haxh

Mbi 300 veta nga mbarë Shqipëria dhe Mali i Zi janë nisur të enjten për Haxh në vendet e shenjta në Meke dhe Medine. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë për herë të parë pas 20 vitesh demokraci, ka organizuar këtë vit Haxhin vetë si institucion, duke bërë të mundur, që përgjegjësia e këtij organizimi kaq të […]

Sheh Shuajb Arnavuti vizitoi KMSH

Sheh Shuajb Arnavuti vizitoi KMSH

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Selim Muça priti sot, me 11 Korrik 2011, në një takim të veçantë, personalitetin e shquar, i njohur për kontributin e tij të madh në zhvillimin e shkencave islame e sidomos të hadithit, me origjinë shqiptare, Shejh Shuajb Arnauti. Duke i uruar mirëseardhjen, z. Muça u shpreh se […]

Bashkësia Islame në Mal të Zi kundërshton regjistrimin

Bashkësia Islame në Mal të Zi kundërshton regjistrimin

Bashkësisë Islame në Mal të Zi ka kundërshtuar formën e tabelave statistikore të cilat gjatë regjistrimit të fundit të popullatës Islamin dhe fenë muslimane i kanë paraqitur si dy fe të ndara Zyra statistikore malaziase Monstat ka publikuar të martën listën e rezultateve të realizuara në prill të këtij viti, e në mesin e tyre […]