Bota

Mekë, kryetari Skender Bruçaj në konferencën mbi luftën kundër terrorizmit  

Mekë, kryetari Skender Bruçaj në konferencën mbi luftën kundër terrorizmit   

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj, merr pjesë në konferencën ndërkombëtare mbi luftën kundër terrorizmit, e cila po zhvillohet në Mekë të Arabisë Saudite. Në këtë konferencë marrin pjesë personalitete të shquara të jetës politike, fetare e akademike, të ardhur nga vende të ndryshme të botës. Konferenca, e cila organizohet nga Liga […]

Futbollisti gjerman: Islami më jep shpresë dhe forcë

Futbollisti gjerman: Islami më jep shpresë dhe forcë

“Feja Islame është sikur një top, sa më shumë që e shtyn drejt toke, ai aq më shumë ngrihet drejt qiellit. Sa më shumë që po luftohet feja Islame, kjo vetëm se po shkon duke u rritur dhe forcuar çdo ditë e më tepër. Falënderimi i takon Zotit të Botërave, i Cili e përsos dritën […]

Ministri i Jashtëm i Austrisë: Islami nuk ka lidhje me terrorizmin  

Ministri i Jashtëm i Austrisë: Islami nuk ka lidhje me terrorizmin   

Pasi mori pjesë në marshimin e paqes  kundër sulmeve terroriste të ndodhura ditëve të fundit në Paris, Ministri i punëve të jashtme të Austrisë, Sebastian Kurz, foli për gazetën Dies Presse, ku u shpreh se islami nuk mund të barazohet me terrorizmin. “Islami nuk mund të barazohet me terrorizmin. Një këndvështrim i cili i bën […]

Tre milionë myslimanë për kryerjen e Haxhit në Mekë

Tre milionë myslimanë për kryerjen e Haxhit në Mekë

Autoritetet e Mbretërisë së Arabisë Saudite, kanë bërë me dije se numri i haxhilerëve për këtë vit është tre milionë, të cilët vijnë nga të katër anët e tokës për të kryer obligimin e Haxhit. Sipas statistikave zyrtare, deri sot kanë mbërritur mbi dy milionë haxhilerë, ndërkohë që me qindra mijëra të tjerë vazhdojnë rrugëtimin […]

Xhamia më e vjetër në Bosnje drejt rindërtimit

Xhamia më e vjetër në Bosnje drejt rindërtimit

Një ndër godinat e regjistruara kohë më parë si pjesë e trashëgimisë kulturore botërore në listën e organizatës së UNESCO-s, ka qenë dhe xhamia e Ferhat Pashës në qytetin e Banja Lukës, në Bosnje. Në vitin 1993 forcat serbe e bombarduan xhaminë në fjalë dhe e shkatërruan atë totalisht. Barbaria e tyre nuk u ndal […]

Presidenti Obama shtron iftar​

Presidenti Obama shtron iftar​

Presidenti Amerikan, Barak Obama ka shtruar një iftar në Shtëpinë e Bardhë, më 14 korrik 2014, për nder të amerikanëve myslimanë, dhe myslimanëve në mbarë botën. “Ramazani për myslimanët është kohë për të kujtuar dhe reflektuar se disiplina dhe devotshmëria janë esenca e jetës si besimtar. Për të gjithë ne, pa marrë parasysh çfarë besimi […]

Stamboll, ekspozitë me dorëshkrime të vjetra të Kur’anit

Stamboll, ekspozitë me dorëshkrime të vjetra të Kur’anit

Dorëshkrime të Kur’anit, bashkë me ato të shkruara në disa gjuhë, janë ekspozuar në Stamboll, gjatë muajit të Ramazanit. Pjesë të ekspozitës së organizuar nga Insan Publications, janë disa dorëshkrime të vjetra të Librit të Shenjtë të myslimanëve, duke përfshirë edhe një nga më të çmuarit prej tyre, një kopje e Kur’anit që i përket […]

Stadiumi që mund të kthehet në xhaminë më të madhe në Evropë

Stadiumi që mund të kthehet në xhaminë më të madhe në Evropë

Emiri i Katarit thuhet se ka ofruar 2.2 miliardë dollarë për të shndërruar një nga stadiumet më të mëdha të Barcelonës në xhami, bën me dije gazeta spanjolle “20 Minutos”. Xhamia do të ketë një kapacitet prej 40,000 personash dhe mund të jetë një ndër më të mëdhatë në Evropë. Miraret e objektit të kultit […]

Pranon fenë Islame pas sulmit të Breivek

Pranon fenë Islame pas sulmit të Breivek

Morten Abrahamsen, i shpëtuar nga sulmi i organizuar në vitin 2011 në Norvegji nga Anders Behring Breivik,  ka pranuar fenë islame duke marrë emrin “Ibrahim”. 22-vjeçari Ibrahim flet për herë të parë pas ngjarjes së llahtarshme ku ndërruan jetë 69 persona duke  pohuar se më parë kishte qenë një i ri i alkoolizuar. Pas kësaj […]

Britania, kredi pa interes për studentët myslimanë

Britania, kredi pa interes për studentët myslimanë

Britania po shqyrton idenë e futjes së sistemit të kredisë, i cili do të përputhet me parimet e financave islame. Ministri i Arsimit dhe Shkencës Daved Willetts ka publikuar planet për zhvillimin e ligjit, i cili respekton sheriatin, duke krijuar lehtësira të shumta për studentët myslimanë gjatë studimeve të tyre. Sistemi i propozuar do t’ju […]