Bota

DASH, kreu i KMSH-së i ftuar në pritjen e Fitër Bajramit

DASH, kreu i KMSH-së i ftuar në pritjen e Fitër Bajramit

Departamenti i Shtetit Amerikan (DASH) ka mirëpritur në Washington D.C. përfaqësues të komuniteteve myslimane nga vende të ndryshme të botës me rastin e Fitër Bajramit. I ftuar në këtë organizim ishte edhe Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Skender Bruçaj. Në takimin me përfaqësuesit e komuniteteve myslimane, sekretari i Departamentit të Shtetit, z. John […]

Van Damme: Ndiqni shembullin e profetit Muhamed

Van Damme: Ndiqni shembullin e profetit Muhamed

Deklarata të tilla mund edhe të befasojnë disa, ndërsa mund të ndodhë e kundërt për ca të tjerë. Aktori i mirënjohur i filmave aksion, Jean-Claude Van Damme, ka kërkuar nga njerëzit që ta ndjekin shembullin e profetit Muhamed. Aktori i famshëm, ushtrues i arteve parciale, ka folur rreth ushqimit të shëndetshëm. “Profeti Muhamed ka qenë […]

Bashkësitë islame të Evropës, takim i përbashkët në Zagreb

Bashkësitë islame të Evropës, takim i përbashkët në Zagreb

Me rastin e 100-vjetorit të themelimit të Bashkësisë Islame në Republikën e Kroacisë, është mbajtur në Zagreb takimi me temë: “Muslimanët në Evropë – trashëgimia dhe e ardhmja”, me përfaqësues të komuniteteve islame të Evropës. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë u përfaqësua në këtë organizim nga nënkryetari Bujar Spahiu. Nënkryetari i KMSH-së theksoi rëndësinë e kësaj […]

Shuhet Zaha Hadid, mbretëresha e harqeve

Shuhet Zaha Hadid, mbretëresha e harqeve

Arkitektja e famshme britanike me origjinë irakiane, Zaha Hadid,  u nda nga jeta papritur të enjten, në moshën 66 vjeçare,  nga një infarkt zemre në një spital në Majami në SHBA. Hadid është bërë e njohur me projektet e saj neofuturiste, dhe është cilësuar si një pioniere në fushën ku e përqendroi aktivitetin e saj. […]

Ajri i ndotur, çdo vit 5.5 milionë njerëz vdesin para kohe

Ajri i ndotur, çdo vit 5.5 milionë njerëz vdesin para kohe

Sipas një studimi nga “Global Burden of Disease Project”, më shumë se 5.5 milionë njerëz në të gjithë botën vdesin para kohe çdo vit për shkak të ajrit të ndotur. Numri më i lartë i vdekjeve është në vendet që po zhvillohen me shpejtësi ekonomikisht si Kina dhe India. Faktori kryesor është emetimi i grimcave […]

“Kush të rreh nuk të do”

“Kush të rreh nuk të do”

Disa imamë në Milano të Italisë janë angazhuar në kurse mësimdhënie, në një fushatë që synon të sensibilizojë çiftet myslimane që të ndajnë dashuri dhe respekt mes tyre. Ky është projekti i parë italian që mbron gratë myslimane nga abuzimi dhe diskriminimi që mund të lindi në mjedisin e tyre familjar. Është hera e parë […]

Xhamitë e Francës hapin dyert për jomyslimanët

Xhamitë e Francës hapin dyert për jomyslimanët

Qindra xhami franceze po hapin dyert e tyre për publikun sot dhe nesër në një përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin e jomyslimanëve për kulturën e tyre, në një kohë kur sulmet e ekstremistëve islamikë kanë krijuar përshtypje negative për fenë islame. Jo të 2 mijë e 500 xhamitë e Francës po marrin pjesë në këtë […]

Boris Johnson, ish-kryebashkiaku i Londrës: Europa i ka borxh kulturës myslimane

Boris Johnson, ish-kryebashkiaku i Londrës: Europa i ka borxh kulturës myslimane

Ish-kryetari i Bashkisë së Londrës, Boris Johnson, ka shkruar një editorial për të përjavshmen britanike Telegraph, ku ka thënë se “fanatikët antimyslimanë do të duhej të kujtojnë borxhin që ia ka Evropa kulturës së Spanjës myslimane. Johnson, aktualisht deputet në Parlamentin britanik, tha se gjatë vizitës që bëri në Spanjë, në Granada, ku gjendet e […]

Athina osmane në një ekspozitë

Athina osmane në një ekspozitë

“Athina osmane” titullohet ekspozita e çelur në kryeqytetin grek dhe që përmban vepra artistike, harta, monedha, dorëshkrime, foto dhe libra që i përkasin periudhës të sundimit osman, i cili zgjati nga shekulli i katërmbëdhjetë deri në shekullin e tetëmbëdhjetë. Përgjatë këtyre katër shekujve, kryeqyteti i sotëm grek, Athina, nuk ishte më shumë se një fshat […]

Kryetari Bruçaj takon Presidentin e Bankës Islame për Zhvillim

Kryetari Bruçaj takon Presidentin e Bankës Islame për Zhvillim

Gjatë vizitës në Mbretërinë e Arabisë Saudite, kryetari i Komunitetit Mysliman z. Skender Bruçaj, i shoqëruar nga Drejtori i Haxhit dhe Koordinimit me Botën Islame, z. Hamdi Çurri, zhvilloi një takim pune me Presidentin e Bankës Islame për Zhvillim, Dr. Ahmad Mohamed Ali Al-Madani. Kreu i KMSH-së z. Skender Bruçaj i bëri një prezantim të […]

Page 1 of 23123Next ›Last »